Formula E: Πρίγκιπας στο Μονακό ο Buemi

Ελλάδα 16:30

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Ο Sebastien Buemi ήταν ο μεγάλος νικητής του ePrix της Formula E που έλαβε χώρα στους δρόμους του πριγκιπάτου του Μονακό, αντέχοντας στην ασφυκτική πίεση του μεγάλου του αντιπάλου στη μάχη του τίτλου, Lucas di Grassi.

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (instagram.com/SeitanF1, ps@newsauto.gr)

Μετά την πρώτη του pole position στη σεζόν 2016-2017, ο Ελβετός έκανε εξαιρετική εκκίνηση και πήρε από νωρίς τα ηνία. Ενώ αρχικά είχε μία μικρή διαφορά, στα τελικά στάδια ο Βραζιλιάνος άρχισε να τον καταδιώκει γεμίζοντας τους καθρέφτες του.

Μπαίνοντας στον 51ο και τελευταίο γύρο του αγώνα, η διαφορά ήταν μόλις στα 4 δέκατα του δευτερολέπτου. Όμως στους δρόμους της Κυανής Ακτής το προσπέρασμα δεν είναι εύκολο. Έτσι, με την τέταρτη νίκη του στη σεζόν και δέκατη συνολικά στο θεσμό, ο Buemi αύξησε το βαθμολογικό του προβάδισμα στους 15 πόντους.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο έμπειρος Nick Heidfeld που επωφελήθηκε της κοκορομαχίας δύο άλλων πρώην οδηγών της Formula 1, των Nelson Piquet Jr και Jean-Eric Vergne, που οδήγησε στην εγκατάλειψη του δεύτερου.