F1 GP Ουγγαρίας: Δωδέκατη σερί νίκη για Red Bull!

Ελλάδα 21:32

FORMULA 1

FORMULA 1

Ο Μαξ Φερστάπεν προσπέρασε τον Χάμιλτον και μετά απλώς κυριάρχησε. Έτσι έδωσε στην Red Bull την 12η συνεχόμενη νίκη της, σπάζοντας το ρεκόρ της McLaren.

Ήταν σχεδόν βέβαιο ότι η Red Bull θα είχε πλεονέκτημα ρυθμού έναντι των υπολοίπων υπό συνθήκες αγώνα.

Ωστόσο η εικόνα των κατατακτήριων προϊδέαζε για ένα πιο δύσκολο, ίσως, Grand Prix για τους Φερστάπεν και Πέρεζ. Τελικά κάτι τέτοιο δεν συνέβη. Ο Φερστάπεν από την στιγμή που πέρασε τον Χάμιλτον απλώς… χάθηκε στον ορίζοντα. Επιπλέον και ο Πέρεζ κατάφερε να τερματίσει 3ος έπειτα από αρκετά ωραία προσπεράσματα. Δεύτερος ο εξαιρετικός Λάντο Νόρις ενώ στην τέταρτη θέση τερμάτισε τελικά ο Χάμιλτον καθώς η Mercedes υστερούσε σημαντικά σε ρυθμό, ιδίως με γεμάτο ρεζερβουάρ.

Σύμφωνα με την Pirelli οι δύο στάσεις στα pits θα ήταν σχεδόν υποχρεωτικές με την μέση και την σκληρή γόμα. Το ερώτημα ήταν ποια γόμα θα επέλεγαν οι ομάδες για δεύτερο stint. Η σκληρή έδινε μεγαλύτερη σταθερότητα ενώ η μέση είχε το πλεονέκτημα ταχύτητας. Όλοι οι οδηγοί στην πρώτη δεκάδα πλην του Πέρεζ επέλεξαν την μέση γόμα για το πρώτο stint του αγώνα.

Εκκίνηση

Η εκκίνηση του Φερστάπεν ήταν καλύτερη από του Χάμιλτον και ο Ολλανδός είχε φτάσει την Mercedes πριν το φρενάρισμα για την πρώτη στροφή. Ο Χάμιλτον προσπάθησε να στριμώξει τον Φερστάπεν στην είσοδο, αλλά καθώς ο Μαξ είχε περάσει μπροστά αυτό ήταν αδύνατον.

Έτσι ο πρωταθλητής βγήκε πρωτοπόρος μετά την στροφή 1 ενώ ο Χάμιλτον έχασε άλλες δύο θέσεις από τους Πιαστρι και Νόρις. Ακόμη χειρότερα, όμως, εξελίσσονταν τα πράγματα για τις δύο Alpine. Ο Ζου έκανε κάκιστη εκκίνηση από την 5η θέση (η Alfa μπήκε σε anti-stall) και έχασε πολλές θέσεις αμέσως. Επιπλέον έκανε λάθος στο φρενάρισμα πέφτοντας επάνω στον Ρικιάρντο που ήταν μπροστά του.

Η AlphaTauri έπεσε με την σειρά της επάνω στην Alpine του Οκόν ο οποίος προσέκρουσε με τον Γκασλί. Και οι δύο Alpine εγκατέλειψαν ενώ στον Ζου επιβλήθηκε ποινή 5 δευτερολέπτων. Αντιθέτως εξαιρετική ήταν η εκκίνηση του Σάινθ (είχε την μαλακή γόμα) με τον Ισπανό να κερδίζει 5 θέσεις στον πρώτο γύρο! Έπειτα από 10 γύρους η σειρά ήταν: Φερστάπεν, Πιάστρι, Νόρις, Χάμιλτον, Λεκλέρ, Σάινθ, Πέρεζ, Αλόνσο, Χουλκενμπεργκ και Στρολ.

Πρώτες στάσεις

Τα πρώτα pit-stops άρχισαν από τον 11ο γύρο. Από τους πρωτοπόρους, όμως, την αρχή θα έκανε ο Σάινθ στον 16ο. Έναν γύρο αργότερα μπήκε και ο Χάμιλτον. Και οι δύο οδηγοί πήραν την σκληρή γόμα. Στον 18ο ήταν η σειρά των Νόρις και Λεκλέρ. Ωστόσο το pit-stop της Ferrari ήταν κάκιστο (πρόβλημα με αερόκλειδο) και ο Μονεγάσκος βγήκε στην πίστα πίσω από τον Σάινθ.

Η McLaren φώναξε τον Πιάστρι έναν γύρο αργότερα. Το pit-stop της ομάδας ήταν έξοχο αλλά ακόμη πιο έξοχος ήταν ο γύρος εξόδου του Νόρις. Με το undercut να είναι πολύ ισχυρό στην Ουγγαρία ο Νόρις προσπέρασε τον teammate του μετά την ολοκλήρωση των πρώτων τους στάσεων. Στις δύο πρώτες θέσεις είχαμε τους Φερστάπεν και Πέρεζ, οι οποίοι, όμως, δεν είχαν ακόμη σταματήσει.

Ο Φερστάπεν μπήκε τελικά στον 23ο γύρο για την σκληρή γόμα και επέστρεψε άνετα και πάλι επικεφαλής. Έναν γύρο αργότερα θα έκανε και ο Πέρεζ την δική του αλλαγή. Με όλους πλην του Ράσελ να έχουν κάνει τα πρώτα pit-stops τους η σειρά ήταν: Φερστάπεν, Νόρις, Πιάστρι, Ράσελ, Χάμιλτον, Σάινθ, Πέρεζ, Λεκλέρ, Στρολ και Αλόνσο.

Διαφορά ρυθμού

Ο Πέρεζ δεν άργησε να προσπεράσει τον Σάινθ στον 27ο γύρο και έναν γύρο αργότερα και τον Ράσελ, ανεβαίνοντας αμέσως πέμπτος. Ο Βρετανός θα έμπαινε αμέσως μετά στα pits για την μέση γόμα. Στην κορυφή ο Φερστάπεν είχε σχηματίσει μια διαφορά ασφαλείας κοντά στα 7 δευτερόλεπτα από τον Νόρις και έλεγχε τον ρυθμό του αγώνα.

Καθώς πλησιάζαμε στην ολοκλήρωση του πρώτου μισού του αγώνα οι δύο RB19 ήταν τα ταχύτερα μονοθέσια στην πίστα. Μέχρι τον 40ο γύρο ο Πέρεζ είχε μπει στο DRS του 4ου Χάμιλτον. Δύο γύρους αργότερα ο Μεξικανός θα έκανε απόπειρά του με τον Βρετανό να αμύνεται στις στροφές 1 και 2.

Η Red Bull αποφάσισε να τον φωνάξει στα pits κατά τον επόμενο γύρο για να κάνει το undercut στον Χάμιλτον. Στον 43ο γύρο μπήκε και ο Πιάστρι και -όπως ο Πέρεζ- πήρε την μέση γόμα για το τελευταίο του stint.

Οι δύο Ferrari έκαναν κι εκείνες τους ανεφοδιασμούς τους με τον Λεκλέρ να περνάει τον Σάινθ για την 7η θέση. Όμως ο Μονεγάσκος παραβίασε το όριο ταχύτητας στο pitlane και αυτό επέφερε ποινή 5 δευτερολέπτων για τον οδηγό της Ferrari.

Εν τω μεταξύ ο Πέρεζ είχε φτάσει τον Πιάστρι και τον προσπέρασε έπειτα από σύντομη μάχη στον 47ο γύρο. Μέχρι τον 51ο γύρο όλοι οι πρωτοπόροι είχαν ολοκληρώσει τα pit-stops τους. Ο Φερστάπεν ήταν άνετα πρώτος με τους Νόρις, Πέρεζ, Πιάστρι και Χάμιλτον πίσω του.

Δωδέκατη συνεχόμενη

Στα τελευταία στάδια του αγώνα οι McLaren άρχισαν να χάνουν σε ρυθμό, τόσο έναντι του Πέρεζ όσο και του Χάμιλτον. Ο Βρετανός κατάφερε να προσπεράσει τον Πιάστρι για την 4η θέση ενώ ο Νόρις έπρεπε να αμυνθεί από τον Πέρεζ ο οποίος τον απειλούσε για την δεύτερη θέση του podium.

Καθώς τα μονοθέσια ελάφρυναν στο τέλος του αγώνα, οι δύο Mercedes ανέβαζαν και πάλι τον ρυθμό τους. Ο Ράσελ προσπέρασε τον Σάινθ και απειλούσε τον Λεκλέρ ενώ ο Χάμιλτον έκλεισε εντυπωσιακά την διαφορά του από τον Πέρεζ. Ωστόσο δεν μπόρεσε να τον απειλήσει ουσιαστικά.

Ο αγώνας τελείωσε με τον Φερστάπεν να παίρνει μια ιστορική νίκη για την Red Bull. Καθώς είναι η 12η συνεχόμενη, η αυστριακή ομάδα έσπασε το ρεκόρ της McLaren που κρατούσε από το 1988! Ο Νόρις τερμάτισε άνετα δεύτερος ενώ οι Πέρεζ, Χάμιλτον και Πιάστρι συμπλήρωσαν την πρώτη πεντάδα.