Το τρόπαιο που αντιδρά στο φίλημα! (+video)

Ελλάδα 16:57

FORMULA 1

FORMULA 1

Το Grand Prix της Ιαπωνίας πέρασε στην ιστορία ως ο αγώνας στον οποίον η Red Bull κατέκτησε το 6ο πρωτάθλημα κατασκευαστών της. Υπήρξε, όμως, και μία πρωτοτυπία στο βάθρο της Suzuka.

Η εικόνα του νικητή ενός Grand Prix να φιλάει το τρόπαιο στο βάθρο είναι συνυφασμένη με τα podiums στην F1. Όμως, στην Suzuka η Lenovo και ο Pininfarina το πήγαν ένα βήμα παραπέρα!

Το εμβληματικό τρόπαιο του ιαπωνικού Grand Prix είχε αντικατασταθεί από μία πολύ πιο hi-tech εκδοχή εμπνευσμένη σχεδιαστικά από την αεροεισαγωγή ενός μονοθέσιου F1. Ωστόσο αυτή δεν ήταν η μόνη καινοτομία. Το τρόπαιο είχε ένα ειδικό σημείο στο οποίο έγραφε «φίλησέ με». Έτσι, όταν ο νικητής Μαξ Φερστάπεν το έπραξε, το τρόπαιο πήρε το χρώμα της ολλανδικής σημαίας!

View post on imgur.com

Οι διοργανωτές δεν περίμεναν τον τερματισμό ώστε να προγραμματίσουν σωστά το τρόπαιο. Όσο κι αν ακούγεται περίεργο, είχαν παρθεί τα αποτυπώματα των χειλιών και των 20 οδηγών του grid πριν τον αγώνα. Έτσι το τρόπαιο αναγνώριζε το ποιος οδηγός το φιλούσε και επέλεγε τα σωστά χρώματα!

Το συγκεκριμένο τρόπαιο θα χρησιμοποιηθεί ξανά φέτος στο GP των ΗΠΑ, στο Τέξας στις 22 Οκτωβρίου. Θα είναι, άραγε, διαφορετικά τα χρώματά του τότε;