F1 GP Αυστρίας: Εύκολη νίκη για Φερστάπεν

ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΣΥΡΕΤΕ

FORMULA 1

FORMULA 1

Ο Μαξ Φερστάπεν αγωνίστηκε στην Αυστρία μάλλον έναντι του χρονομέτρου παρά έναντι των υπόλοιπων 19 οδηγών. Έτσι πήρε άνετα την 7η φετινή του νίκη.

Η κυριαρχία του Ολλανδού και της Red Bull ήταν ολοκληρωτική με τον Πέρεζ να ανεβαίνει 3ος στο τέλος. Δεύτερος ο Λεκλέρ ενώ οι Σάινθ και Νόρις συμπλήρωσαν την πρώτη πεντάδα.

Ο καιρός ήταν αίθριος καθώς τα μονοθέσια έβγαιναν από τα pits για να πάρουν τις θέσεις του στο grid. Οι γόμες που είχε συστήσει η Pirelli για τον αγώνα ήταν η μέση και η σκληρή. Ιδανική στρατηγική σύμφωνα με την ιταλική εταιρία ήταν τα δύο pit-stops με συνδυασμό μέσης-σκληρής-μέσης. Ωστόσο υπήρχε ακόμη ισχυρή πιθανότητα βροχής στη διάρκεια του GP.

Ο Αλόνσο ήταν ο μόνος από τους οδηγούς της πρώτης δεκάδας που είχε επιλέξει τη σκληρή γόμα για την εκκίνηση. Οι υπόλοιποι 9 οδηγοί προτίμησαν τη μέση. Πριν την ανάκρουση του αυστριακού εθνικού ύμνου τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμένου Ντανίλο φαν’τ Χοφ.

Εκκίνηση

Ο Φερστάπεν κράτησε την πρωτοπορία με το σβήσιμο των κόκκινων φώτων με τις Ferrari να τον ακολουθούν κατά πόδας. Πιο πίσω ο Χάμιλτον κέρδιζε μία θέση από τον Νόρις ενώ και ο Αλόνσο -παρά την πιο σκληρή γόμα- πέρασε τον Στρολ.

Έπειτα από ένα σύντομο Safety Car λόγω… Τσουνόντα ο Φερστάπεν παρέμεινε πρώτος. Μέχρι την ενεργοποίηση του DRS στον 6ο γύρο ο Ολλανδός ήταν ενάμισι δευτερόλεπτο μπροστά από τον Λεκλέρ. Ο Μονεγάσκος είχε να αμυνθεί, μάλιστα, από τον teammate του ο οποίος έδειχνε ταχύτερος με την μέση γόμα αρχικά.

Το ίδιο συνέβαινε και με το ζευγάρι Χάμιλτον-Νορις που ακολουθούσε τις SF-23. Ο Χάμιλτον παραβίαζε συνεχώς τα όρια της πίστας προσπαθώντας να κρατηθεί μπροστά.

Χάρη στις τρεις ζώνες DRS του Red Bull Ring ο Σάινθ ήταν κολλημένος πίσω από τον Λεκλέρ και ζήτησε εμμέσως team orders. Εντούτοις η Ferrari του σύστησε να κρατήσει τη θέση του.

Εικονικό αυτοκίνητο ασφαλείας

Στον 14ο γύρο ο Χούλκενμπεργκ πάρκαρε την Haas του στην έξοδο διαφυγής της στροφής 3 με πρόβλημα, μάλλον, στην PU. Επιβλήθηκε εικονικό αυτοκίνητο ασφαλείας το οποίο εκμεταλλεύτηκαν οι Χάμιλτον και Νόρις για τα πρώτα του pit-stops. Οι δύο Ferrari μπήκαν στον επόμενο γύρο αλλά ο Φερστάπεν παρέμεινε στην πίστα!

Η στάση του Λεκλέρ ήταν αργή και αυτό κόστισε στον Σάινθ (και οι δύο πήραν ξανά μέση γόμα) ο οποίος έπρεπε να περιμένει στο box. Το αποτέλεσμα ήταν ο Ισπανός να χάσει δύο θέσεις από τους Χάμιλτον και Νόρις. Ο Ισπανός κατάφερε να πάρει μία θέση από τον Νόρις στον 17ο γύρο ενώ στον Χάμιλτον επιβλήθηκε τελικά ποινή πέντε δευτερολέπτων για παραβίαση των ορίων της πίστας.

Δύο γύρους αργότερα ο Σάινθ προσπέρασε τον Χάμιλτον στην στροφή 4 και στον επόμενο τον Πέρεζ ο οποίος είχε ανέβει καθώς δεν είχε κάνει pit-stop!

Ποινές με το… κιλό!

Ο Φερστάπεν μπήκε στον 25ο γύρο για να περάσει στη σκληρή γόμα και βγήκε τρίτος πίσω από τις Ferrari. Αμέσως άρχισε να ασκεί πίεση στον Σάινθ και τον προσπέρασε στον 26ο γύρο. Ο πρώτος Λεκλέρ είχε διαφορά 6 δευτερολέπτων σε εκείνο το σημείο.

Όμως ο Φερστάπεν άρχισε να σημειώνει αμέσως ταχύτερους γύρους κλείνοντας την διαφορά από την Ferrari. Εν τω μεταξύ το race control επέβαλε ποινή 5 δευτερολέπτων στον Σάινθ (όπως και στους Οκόν-Γκασλί-Τσουνόντα, Μάγκνουσεν, Σάρτζεντ και Άλμπον) για παραβίαση των ορίων της πίστας!

Έπειτα από 30 γύρους ο Λεκλέρ ήταν πρωτοπόρος, 3,5 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Φερστάπεν. Ο Σάινθ ήταν τρίτος με τους Νόρις και Χάμιλτον πίσω του. Στον 34ο γύρο ο Φερστάπεν έσπασε το DRS του Λεκλέρ αναγκάζοντας τον Μονεγάσκο να οδηγήσει αμυντικά.

Η Red Bull ήταν εμφανώς ταχύτερη της Ferrari και ο Φερστάπεν πήρε πίσω την πρώτη θέση έναν γύρο αργότερα. Έπειτα από το προσπέρασμα ο Ολλανδός άνοιξε αμέσως τη διαφορά.

Ο Σάινθ προστατεύει τον Λεκλέρ

Ο Φερστάπεν είχε διαφορά 10 δευτερολέπτων από τον δεύτερο Λεκλέρ με τον Σάινθ ακόμη 4 πιο πίσω. Λόγω και της ποινής του Ισπανού, η τρίτη θέση του κινδύνευε από τον Πέρεζ ο οποίος πλησίαζε ταχύτατα.

Ο Σάινθ σταμάτησε στον 46ο γύρο για να περάσει στη σκληρή γόμα και βγήκε πέμπτος, πίσω από τον Νόρις. Θα προσπερνούσε, όμως, αμέσως την McLaren στην στροφή 4. Δύο γύρους αργότερα θα έμπαινε και ο Λεκλέρ για το δικό του δεύτερο pit-stop.

Ο πρωταθλητής θα περνούσε στην μέση γόμα στον 50ο γύρο χωρίς να χάσει την πρωτοπορία. Από την άλλη, ο Πέρεζ έπειτα από την δική του δεύτερη στάση επιδόθηκε στο κυνήγι των Λεκλέρ, Σάινθ και Νόρις. Θα προσπερνούσε αρχικά τον Βρετανό στον 56ο γύρο.

Αμέσως έφτασε τον Σάινθ, όμως, ο Ισπανός έδωσε μεγάλη μάχη για 5 γύρους! Οι δύο οδηγοί ήρθαν πολλές φορές κοντά σε επαφή στις στροφές 3 και 4. Ωστόσο κράτησαν την ψυχραιμία τους χαρίζοντας μας πολλά highlights. Τελικά η Ferrari θα υπέκυπτε στην ανωτερότητα της Red Bull στον 62ο γύρο.

Χάρη στην άμυνα του Σάινθ, ο Λεκλέρ εξασφάλισε πολύτιμο χρόνο έναντι του Πέρεζ για την δεύτερη θέση. Ο Φερστάπεν ήταν άνετα πρώτος. Επέμενε, όμως, να κάνει άλλο ένα pit-stop για να πάρει τον ταχύτερο γύρο του αγώνα. Η Red Bull του έκανε τελικά το χατίρι και ο Ολλανδός πήρε και τον ταχύτερο γύρο του αγώνα με το πέσιμο της καρό σημαίας. Τον άτυπο τίτλο του Οδηγού της ημέρας πήρε ο πέμπτος Λάντο Νόρις.