WRC 2022 Ράλι Σουηδίας: Ο Rovanpera νικητής

ΣΥΡΕΤΕ

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Ο Kalle Rovanpera ακολουθεί τον δρόμο του πατέρα του, Harri, κερδίζοντας το Ράλι Σουηδίας. Ο πατέρας του το κέρδισε το 2001, όταν ο Kalle ήταν μόλις 4 μηνών και 10 ημερών.

Τρίτη νίκη για τον Kalle Rovanpera (Toyota) στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα και το Ράλι Σουηδίας, με τους Thierry Neuville (Hyundai) και Esapekka Lappi (Toyota) να ακολουθούν.

Ο οδηγός της Toyota πέτυχε την τρίτη του νίκη στο WRC και στην καριέρα του με διαφορά 22 δευτερολέπτων από τον του Thierry Neuville της Hyundai.

Ξεκινώντας πρώτος στις ειδικές της Κυριακής, ο Rovanpera, πήρε το προβάδισμα του ράλι μετά την τρίτη διαδρομή. Ο 21χρονος είχε να αντιμετωπίσει τους Neuville, Lappi, Evans και Ott Tanak οι οποίοι έκλεψαν για λίγο την πρωτιά.

Ο Evans πίεσε περισσότερο αλλά έκανε δύο λάθη που του κόστισαν την νίκη. Αυτά και σε συνδυασμό με έξι νίκες σε ειδικές διαδρομές έφεραν τον Rovanpera πρώτο στον αγώνα και το πρωτάθλημα.

Ο Neuville ολοκλήρωσε το ράλι με γρήγορο ρυθμό για να κερδίσει την τρίτη θέση στην power stage και την δεύτερη στον αγώνα.

Τρίτη θέση για τον Esapekka Lappi, που επέστρεψε στην ενεργό δράση δίνοντας πολύτιμους βαθμούς στην Toyota. Ο Lappi κατέκτησε την τρίτη θέση, με διαφορά 30,6”, έχοντας δείξει πολύ καλό ρυθμό σε όλη τη διάρκεια, συμπεριλαμβανομένης μιας νίκης σε ειδική την Παρασκευή.

Ο Takamoto Katsuta της Toyota έφερε το Toyota GR Yaris του στην τέταρτη θέση, έχοντας καθυστερήσει μετά από μία έξοδο.

Μετά την ηγετική της εμφάνιση στο ράλι του Μόντε Κάρλο, η M-Sport, απλά «άντεξε» σε ένα δύσκολο ράλι με τον Gus Greensmith να είναι ο μόνος, που ολοκλήρωσε τον αγώνα στην πέμπτη θέση, 3: 20,4”, έχοντας χάσει χρόνο με πρόβλημα στο κιβώτιο ταχυτήτων και το υβριδικό σύστημα.

Ο Craig Breen εγκατέλειψε τον αγώνα… δύο φορές. Η πρώτη μετά από έξοδο και η δεύτερη με πρόβλημα στο υβριδικό σύστημα. Επέστρεψε την Κυριακή για να πάρει έναν βαθμό στο power stage. Ο συναθλητής του Adrien Fourmaux εγκατέλειψε τον αγώνα (ήταν στην έκτη θέση) μετά από ένα πρόβλημα στα ηλεκτρικά το βράδυ του Σαββάτου. Ο Oliver Solberg της Hyundai τερμάτισε στην έκτη θέση. Ο Σουηδός έφτασε έως και τη δεύτερη θέση, αλλά έχασε τη θέση μετά από ποινή 2:40” για αργό check-in σε διαδρομή.

Το πρωτάθλημα θα συνεχιστεί στην Κροατία την 21-24 Απριλίου.