WRC Ράλι Ιταλίας-Σαρδηνίας: Προβάδισμα για Tanak στο 1ο σκέλος

Ελλάδα 21:26

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Ο Ott Tanak ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της πρώτης ημέρας δράσης στο πλαίσιο του Ράλι Ιταλίας-Σαρδηνίας, πέμπτου γύρου του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Ο Εσθονός έκλεισε το σκέλος με προβάδισμα 19.4 δευτερολέπτων έναντι του teammate του, Dani Sordo, σε μία ημέρα όπου η Hyundai Motorsport κέρδισε και τις οκτώ ειδικές διαδρομές!

Μάλιστα, ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019 έκανε το πέντε στα πέντε στο ξεκίνημα του σκέλους, εκμεταλλευόμενος την καλή θέση εμφάνισής του στο δρόμο.

Ο Sordo που έχει κερδίσει δύο φορές στη Σαρδηνία, ήταν ταχύτερος στις επόμενες δύο ειδικές ενώ στην τελική δοκιμασία της ημέρας, είχε τον ίδιο χρόνο με τον τρίτο της παρέας στην Κορεάτικη ομάδα, τον Thierry Neuville.

neuville-wrc-2021-rd5-sardinia-hyundai-a1000x600

Ωστόσο, ο Βέλγος είχε μία δύσκολη πρώτη ημέρα στο νησί της Μεσογείου. Ήταν αργός στις πρώτες δύο ειδικές διαδρομές, μετά είχε δύο κλαταρίσματα αλλά και ένα σβήσιμο στον κινητήρα του i20 Coupe WRC. Έτσι έκλεισε το σκέλος μόλις πέμπτος.

Πίσω από τους Tanak-Sordo βρίσκεται ο παγκόσμιος πρωταθλητής Sebastien Ogier, που ηγείται της προσπάθειας της Toyota. Πράγμα απρόσμενο δεδομένου πως έβγαινε πρώτος στις χωμάτινες διαδρομές. Κι όμως, ήταν 26 δευτερόλεπτα μπροστά από τον teammate του, Elfyn Evans.

rovanpera-sardinia21-a100x600

Εκτός εξίσωσης έμεινε ξανά ο Kalle Rovanpera. Παρότι κυνηγούσε τον Tanak στο πρωινό loop, η σπασμένη ανάρτηση στο τελευταίο πρωινό τεστ τον έθεσε εκτός μάχης.

Ήταν μία δύσκολη ημέρα για την M-Sport, καθώς ο Teemu Suninen εγκατέλειψε μετά από λάθος στην εναρκτήρια ειδική διαδρομή ενώ ο Gus Greensmith από προβλήματα στο σύστημα μετάδοσης στην τελευταία ειδική του σκέλους.

Ταχύτερος στη WRC2 είναι ο Mads Ostberg (Citroen C3) που είναι έβδομος γενικής ενώ στη WRC3 προηγείται ο ένατος της γενικής, Yohan Rossel (Citroen C3).