WRC Ράλι Εσθονίας: Ισοπαλία στην εναρκτήρια ειδική!

Ελλάδα 7:38

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Επιτέλους επιστροφή στη δράση για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι, με την διεξαγωγή του Ράλι Εσθονίας, που άρχισε με την υπέρ-ειδική διαδρομή το Τάρτου.

Και μετά από έξι μήνες απραξίας λόγω της παγκόσμιας πανδημίας του κορωνοϊού Covid-19, τι καλύτερο από ξεκίνημα με… ισοπαλία! Στην απαιτητική μήκους 1.29 χιλιομέτρων διαδρομή στα προάστια της δεύτερης μεγαλύτερης πόλης της χώρας, ο Esapekka Lappi με το Ford Fiesta WRC της M-Sport και ο Sebastien Ogier με το Yaris WRC της Toyota Gazoo Racing, σημείωσαν τον ίδιο ακριβώς χρόνο!

Μόλις ένα δέκατο του δευτερολέπτου πιο αργός ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής και τοπικός ήρωας, Ott Tanak, που τρέχει με ένα i20 Coupe WRC της Hyundai Motorsport.

«Είναι κάτι ξεχωριστό για μένα. Θα είναι μερικές δύσκολες μέρες, με έντονο ανταγωνισμό αλλά είναι μία ευκαιρία για να πάρω ένα καλό αποτέλεσμα και θα προσπαθήσω να την εκμεταλλευτώ», είπε ο Εσθονός.

Πρώτος εκ των οδηγών της κατηγορίας WRC-2 ήταν ο Mads Ostberg, με Citroen C3. O Νορβηγός οδηγός ήταν έκτος στην κατάταξη, μόλις 1.2 δευτερόλεπτα μακριά από την καλύτερη επίδοση.