Ο Pecco Bagnaia κυριάρχησε στο Grand Prix του San Marino

Ελλάδα 14:37

NEWSMOTO

NEWSMOTO

O Bagnaia κέρδισε τον αγώνα στο Misano κάνοντας την δεύτερη συνεχομένη νίκη του στα MotoGP.

Ο Ιταλός ξεκίνησε δυνατά και προσπάθησε από τους πρώτους γύρους να φτιάξει μια διαφορά ασφαλείας από τους συναθλητές του.

Ο Γάλλος Fabio Quartararo πίεσε αρκετά στους τελευταίους πέντε γύρους φθανοντας σε απόσταση αναπνοής από τον Bagnaia μη καταφέρνοντας όμως να τον περάσει.

Δεύτερη θέση λοιπόν για τον Fabio Quartararo και την εργοστασιακή ομάδα της Yamaha.

Στην 3η θέση ο Enea Bastianini, ξεκινώντας από την 12η θέση, κάνοντας έναν καταπληκτικό αγώνα και γράφοντας πάρα πολλές φορές τον ταχύτερο γύρο!

Μάχη για την 4η θέση έγινε μεταξύ Honda, Ducati και Suzuki με νικητή τον Marc Marquez ο οποίος ξεκίνησε από την 7η θέση.

Στην 5η θέση τερμάτισε ο Jack Miller ενώ την εξάδα έκλεισε ο Joan Mir που αν και πέρασε την γραμμή τερματισμού 5ος, τιμωρήθηκε με μια θέση λόγω υπέρβασης ορίων της πίστας.

Έβδομη και όγδοη θέση τερμάτισαν οι Pol Espargaro (Honda) και Aleix (Aprilia) ενώ το κλείσιμο της δεκάδας ήρθε από τους Brad Binder με KTM και Takaaki Nakagami με Honda LCR.

Εκτός βαθμολογίας έμειναν οι Rossi, Morbidelli και Dovizioso.

Επόμενος αγώνας σε δύο εβδομάδες (3 Οκτωβρίου) στο Austin της Αμερικής.