MotoGP Ινδίας: Φωτιά στο πρωτάθλημα μετά την πτώση του Μπανάια

Ελλάδα 12:34

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Το Grand Prix της Ινδίας έκρυβε τρομερά δράματα και πλέον η μάχη για τον τίτλο ξεκινάει από την αρχή.

Το πρώτο Ινδικό Grand Prix αποδείχτηκε πολύ δραματικό, ιδιαίτερα όσον αφορά τη μάχη για το πρωτάθλημα. Ο αγώνας στιγματίστηκε από την πτώση του πρωτοπόρου της βαθμολογίας Πέκο Μπανάια τη στιγμή που βρισκόταν στη 2η θέση. Ο Ιταλός της Ducati μόλις είχε περάσει τον μεγάλο του αντίπαλο Χόρχε Μαρτίν και έδειχνε ότι θα διασφάλιζε τους 20 βαθμούς.

Ένα σπάνιο λάθος όμως τον έστειλε στην αμμοπαγίδα εγκαταλείποντας τον αγώνα και επιτρέποντας στον Μαρτίν να τερματίσει δεύτερος μειώνοντας τη διαφορά στους 13 βαθμούς. Το πρωτάθλημα λοιπόν ξεκινάει από την αρχή με τους Μπανάια, Μαρτίν και Μπεζέκι στη μάχη της επικράτησης.

Μεγάλος νικητής του αγώνα ήταν ο Μάρκο Μπεζέκι ο οποίος απλά δεν είχε ανταγωνισμό. Ο Ιταλός της Mooney VR46 Ducati από την αρχή έδειξε ότι είχε ανώτερο ρυθμό και έφτασε σε μια άξια νίκη. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Μαρτίν, ο οποίο ζορίστηκε στο τέλος από τον Φάμπιο Κουαρταραρό με την Yamaha. Ο Γάλλος, πήγε να εκμεταλλευτεί την κούραση στο τέλος του Μαρτίν, αλλά τελικά έμεινε στην 3η θέση σε ένα καλό αποτέλεσμα για τη Yamaha.

Στην 4η θέση τερμάτισε ο εντυπωσιακός και πάλι Μπραντ Μπίντερ με την KTM, ενώ την εξάδα έκλεισαν οι Ζοάν Μιρ με Repsol Honda και Γιόχαν Ζάρκο με Pramac Ducati. Τη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Μορμπιντέλι, Βινιάλες, Μαρκ Μάρκεθ κια Ραούλ Φερνάντεζ.

Επόμενος αγώνας σε μία εβδομάδα στην Ιαπωνία και την πίστα του Μοτέγκι.