WRC Ράλι Ισπανίας: Αυτοκτονία Ogier, παρθενική νίκη Mikkelsen

Ελλάδα 22:37

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το Ράλι Ισπανίας που αποτέλεσε τον προτελευταίο και δραματικότερο γύρο του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος.

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (facebook.com/SeitanF1)

Ενώ ο παγκόσμιος πρωταθλητής Sebastien Ogier ήταν μία ανάσα από την κατάκτηση μίας εύκολης νίκης που θα ήταν η 8η σε 12 αγώνες, τα έχασε όλα μερικές στροφές πριν την ολοκλήρωση της τελευταίας ειδικής διαδρομής!

Ο Γάλλος έχασε τον έλεγχο του Polo R WRC σε μία αριστερή καμπή και έπεσε με φόρα στις μπαριέρες, καταστρέφοντάς το.

Ogier-Spain15-crash-a640

Βέβαια μικρό το κακό μιας κι έχει ήδη πάρει τον τίτλο αλλά κι επειδή η νίκη πήγε και πάλι στη Volkswagen Motorsport και συγκεκριμένα στον Andreas Mikkelsen! Ο 26χρονος που είχε δώσει μεγάλη μάχη με τον τρίτο της παρέας από το Βόλφσμπουργκ, Jari-Matti Latvala, κληρονόμησε έτσι την πρώτη νίκη της καριέρας του στο WRC!

Όσο για τον Φινλανδό, έμεινε 3.1 sec και μία θέση πιο πίσω, με τον τοπικό ήρωα Dani Sordo, να προβιβάζεται σε θέση βάθρου για λογαριασμό της Hyundai.

O «εμφύλιος των εργοστασιακών Citroen DS3 WRC συνεχίστηκε μέχρι τέλους, με τον Νορβηγό Mads Ostberg να επικρατή με διαφορά μικρότερη των δύο δευτερολέπτων. Για τον Βόρειο-Ιρλανδό, η στιγμή που έχασε τις ελπίδες για κάτι καλύτερο, ήταν στην 19η ειδική διαδρομή όταν έκανε τετ α κε.

Meek-spain15-c640

Στην κατηγορία WRC-2, o Nasser Al-Attiyah μπορεί να ήταν τρίτος αλλά αυτή η θέση ήταν αρκετή για του εξασφαλίσει τον φετινό τίτλο.