WRC Ράλι Αυστραλίας: Ο Mikkelsen ηγείται του 1-2 της VW

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Με ιδανικό τρόπο ξεκίνησε το κύκνειο άσμα της Volkswagen Motorsport, το Ράλι Αυστραλίας με το οποίο ολοκληρώνεται η φετινή σεζόν του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος αλλά και η εμπλοκή της γερμανικής ομάδας σε αυτό.

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (instagram.com/seitanf1)

Ο μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου σκέλους ήταν ο Andreas Mikkelsen που στο κυνήγι της δεύτερης θέσης στην τελική βαθμολογία αλλά και μίας θέσης σε ανταγωνιστική ομάδα για το 2017, σάρωσε. Ο Νορβηγός πήρε τη νίκη σε 5 από τις 11 ειδικές διαδρομές της ημέρας – μάλιστα τις 5 από τις 6 πρώτες. Όμως ήταν στο Top3 σε όλες και τελικά έκλεισε το σκέλος με προβάδισμα 15.4sec.

Πίσω του είναι ο ήδη παγκόσμιος πρωταθλητής, Sebastien Ogier, επίσης με Polo R WRC. Ο Γάλλος είχε το πρωί τον άχαρο ρόλο του να καθαρίζει τις ειδικές διαδρομές, βγαίνοντας πρώτος σε αυτές. Όμως η κατάσταση των δρόμων ήταν καλύτερη στο δεύτερο πέρασμα από αυτούς, ο Ogier πήρε τέσσερις ειδικές και τελικά ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Λίγο πίσω από τον μόνιμο πια πρωταθλητή, έχουμε δύο Hyundai i20 WRC. Τρίτος είναι ο Thierry Neuville, που μάχεται με τον Mikkelsen για τη θέση του best of the rest. Υστερεί κατά 7.1sec ο Βέλγος και κατά 8.3sec o teammate του, Hayden Paddon.

latvala-australia16-a640

Απών από τη μάχη του βάθρου είναι ο Jari-Matti Latvala που πέρασε απρόσεκτα από μία γέφυρα στην πρώτη ειδική, πληγώνοντας έτσι την πίσω ανάρτηση του Polo του. Έκλεισε την ημέρα επτά λεπτά πίσω από τους πρώτους.