Rally Dakar 2022: Πρώτη νίκη για τον Sainz με το ηλεκτρικό Audi (+video)

ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΣΥΡΕΤΕ

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Ο Carlos Sainz κέρδισε την παρθενική νίκη της Audi στο Ράλι Dakar στην ειδική διαδρομή της Τρίτης 4/1, ενώ ο Nasser Al-Attiyah (Toyota) αύξησε το προβάδισμά του στη γενική κατάταξη παρότι τερμάτισε μόλις όγδοος.

Το αποτέλεσμα σηματοδότησε την 40η νίκη στις ειδικές διαδρομές για τον Carlos Sainz καθώς και την πρώτη για ένα υβριδικό πρωτότυπο στην κατηγορία των αυτοκινήτων. Και λέμε πρωτότυπο επειδή το αγωνιστικό Audi RS Q E-Tron δεν είναι ακριβώς ηλεκτρικό, αλλά ένα υβριδικό παράλληλης διάταξης όπου ένας TFSI λειτουργεί ως γεννήτρια για να φορτίζει την μπαταρία που τροφοδοτεί με ενέργεια το κάθε ένα ηλεκτρικό μοτέρ σε κάθε άξονα.

Μετά από μια πολλά υποσχόμενη εμφάνιση την Δευτέρα 3/1 με τον Ισπανό Πρωταθλητή των Ράλι να πετυχαίνει τον τρίτο ταχύτερο χρόνο, ο Sainz ήρθε στο προσκήνιο στην διαδρομή (μικρότερης διάρκειας) 255 χλμ στο Al Qaisumah, κερδίζοντας τον Henk Lategan της Toyota για λίγο περισσότερο από μισό λεπτό.

Ο τρεις φορές νικητής του ράλι Dakar ήταν πίσω από τον Lategan για το μεγαλύτερο μέρος της διαδρομής, αλλά ποτέ δεν επέτρεψε στον Νοτιοαφρικανό να έχει το πλεονέκτημα και να φτιάξει διαφορά ασφαλείας.

Έχοντας κλείσει τη διαφορά σε μόλις 14 δευτερόλεπτα στο έβδομο σημείο ελέγχου διέλευσης, ο Ισπανός πέρασε μπροστά και στον τερματισμό της διαδρομής ήταν 38 δευτερόλεπτα μπροστά του.

Παρά την νίκη του στην ειδική διαδρομή ο Ισπανός οδηγός της Toyota είναι μόλις 21ος στην Γενική κατάταξη.

Το καλό αποτέλεσμα του Sainz και της Audi για την ημέρα ολοκλήρωσαν οι οδηγοί της ομάδας Stephane Peterhansel και Mattias Ekstrom, οι οποίοι τερμάτισαν στην τρίτη και πέμπτη θέση και λιγότερο από τρία λεπτά μακριά από τον χρόνο του Sainz.

Σας θυμίζουμε πως το πρωτότυπο της Audi είναι ένα υβριδικό παράλληλης διάταξης όπου ένας κινητήρας εσωτερικής καύσης TFSI λειτουργεί ως γεννήτρια για να φορτίζει την μπαταρία που τροφοδοτεί με ενέργεια από ένα ηλεκτρικό μοτέρ σε κάθε άξονα.

Οι Peterhansel και Ekstrom είχαν «μάχη» με τον τέταρτο της κατάταξης (νικητή του Dakar το 2014) Nani Roma, ο οποίος ήταν ο κορυφαίος των Bahrain Raid Xtreme, όταν ο συναθλητής του Sebastien Loeb είχε μια δύσκολη μέρα.

Ο εννιά φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής των Ράλι έχασε την τετρακίνηση στο πρωτότυπο Hunter στην αρχή της διαδρομής και στην συνέχεια είχε δύο κατεστραμμένα ελαστικά. Συνολικά ο Γάλλος έχασε περισσότερα από 30 λεπτά και τερμάτισε 22ος  στην ειδική διαδρομή.

Τα προβλήματα του Loeb ήρθαν ως ευλογία για τον πρώτο γενικής Al-Attiyah, ο οποίος πέτχυχε τον όγδοο χρόνο στην ειδική μετά από μια κακή ημέρα με πολλά κλαταρίσματα.

Τυχερός ήταν και ο Giniel de Villiers, που βρίσκεται στην τέταρτη θέση, παρά το γεγονός ότι δέχθηκε ποινή για το χτύπημα του ερασιτέχνη αναβάτη από τη Χιλή Cesar Zumaran. Ο δύο φορές πρωταθλητής του DTM, Ekstrom ,παραμένει ο κορυφαίος εκπρόσωπος της Audi στη γενική κατάταξη, περίπου δύο ώρες κάτω από τον Al-Attiyah στη 18η θέση.

Στις μοτοσυκλέτες οι τρεις πρώτοι της ημέρας ήταν οι Joaquim Rodrigues (Hero Moto) Toby Price (ΚΤΜ) και Mason Klein (KTM)