ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΣΥΡΕΤΕ

DTM

DTM

Τη δεύτερη νίκη στο Γερμανικό Πρωτάθλημα Αυτοκινήτων Τουρισμού πανηγύρισε στην πίστα του Χανγκαρόρινγκ ο Marco Wittmann.

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (twitter.com/SeitanF1)

O οδηγός της RMG BMW που φέτος εντυπωσιάζει, εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την pole position (δεύτερη φετινή), κατάφερε στην εκκίνηση να κρατήσει πίσω του τον Timo Glock και στη συνέχεια διαχειρίστηκε με άνεση το προβάδισμα του μέχρι τον 41ο γύρο και το πέσιμο της καρό σημαίας.

Ο 24χρονος εκκίνησε με τη μαλακή γόμα ελαστικών της Hankook την οποία άλλαξε στον 19ο γύρο, με τους μηχανικούς του να κάνουν άψογη δουλειά. Όταν δύο γύρους μετά έβαλαν τη μαλακή γόμα όσοι εκκίνησαν με τη σκληρή, ο Witmann είχε ήδη χτίσει προβάδισμα της τάξης των 40 δευτερολέπτων. Δεν απειλήθηκε λοιπόν ούτε από αυτούς αλλά ούτε κι από τον Miguel Molina που με το RS5 DTM της Abt Audi ακολούθησε παρόμοια στρατηγική.

Ο Ισπανός ήταν τρίτος στο grid και έκανε κακή εκκίνηση, χάνοντας θέσεις. Στον 16ο γύρο πέρασε τον Antonio Felix da Costa και στον 18ο πέρασε και τον Timo Glock και από εκεί και πέρα, ούτε απείλησε τον Wittmann αλλά ούτε και απειλήθηκε.

Τρίτος τερμάτισε ο Bruno Spengler της BMW Schnitzer, που ήταν και ο πρωταγωνιστής του δεύτερου μισού του αγώνα. Εκκίνησε ένατος με τη στάνταρ γόμα ελαστικού και από τον 21ο γύρο που έκανε το υποχρεωτικό pit stop αλλαγής στη μαλακή γόμα… «πετούσε»! Ο Καναδός ήταν ο πιο γρήγορος οδηγός στην πίστα και κέρδιζε συνεχώς θέσεις, φτάνοντας από τη δωδέκατη, στο πρώτο του φετινό βάθρο!

Μας χάρισε όμως στην πορεία μερικές εντυπωσιακές προσπεράσεις, στις συγκλονιστικές μάχες που απολαύσατε αποκλειστικά από το NewsAuto που από σήμερα μεταδίδει LIVE όλους τους αγώνες του DTM.

Πίσω από τον Spengler τερμάτισε ο Edoardo Mortara που «άντεξε» στις πιέσεις από τους τρεις οδηγούς που όπως κι ο Spengler, «πυροβόλησαν» προς το τέλος με τη μαλακή γόμα ελαστικών, σε μία κατάταξη που άλλαζε συνεχώς στους τελευταίους γύρους! Ανάμεσα τους ο Maxime Martin της Reinhold Motorsport που πήρε τους πρώτους του βαθμούς, όπως άλλωστε και ο Antonio Felix da Costa.

Τη βαθμολογούμενη δεκάδα συμπλήρωσαν οι έμπειροι Mattias Ekstrom και Mike Rockenfeller την ώρα που η μεγάλη μάχη που έδωσε ο πρώην οδηγός της Formula 1, Timo Glock, για το βάθρο, ολοκληρώθηκε άδοξα. Ο Γερμανός αφού κοντραρίστηκε μέχρις εσχάρων με τον Mortara, ήταν στο τέλος έρμαιο των οδηγών με τα μαλακά ελαστικά. Η σύγκρουση με έναν εξ αυτών, τον Nico Muller, τον έριξε τελευταίο.

Απογοήτευση ξανά στο στρατόπεδο της Mercedes με την πρώτη C-Coupe μόλις στη ενδέκατη θέση.