DTM Νίρμπουργκρινγκ: Αποφασιστική νίκη Muller

Ελλάδα 15:04

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Μετά από μία επιβλητική εμφάνιση, ο Nico Muller πήρε τη νίκη στον τελευταίο από τους τέσσερις αγώνες του Γερμανικού Πρωταθλήματος Τουρισμού που έγιναν στο Νίρμπουργκρινγκ.

Ο Ελβετός ανέκαμψε από τον άσχημο αγώνα του Σαββάτου και… έκοψε τον αέρα στον Robin Frijns που τον πλησίαζε επικίνδυνα στη βαθμολογία και μάλιστα, είχε και την pole position.

Όταν έσβησαν τα κόκκινα φώτα ο Ολλανδός έφυγε μπροστά, με τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας να απαλλάσσεται αρχικά από το εμπόδιο του Ferdinand Habsburg που είχε κάνει την έκπληξη σημειώνοντας τον δεύτερο καλύτερο χρόνο στις κατατακτήριες δοκιμές.

Έπειτα, ο Muller έβαλε στο στόχαστρο τον Frijns, τον πέρασε στον έβδομο γύρο κι από εκεί και πέρα χάθηκε στον ορίζοντα, βλέποντας την καρό σημαία του τερματισμού με διαφορά 11 δευτερολέπτων!

dtm-2020-nurburgring-rd12-muller-a1000x600

Όσο για τον Frijns, σίγουρα ονειρευόταν να τοποθετήσει εαυτόν στην κορυφή της βαθμολογίας αλλά τουλάχιστον οι απώλειες ήταν μικρές.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο συνήθης ύποπτος, ο πρωταθλητής του DTM Rene Rast, σε έναν αγώνα όπου η Audi κυριάρχησε κατά κράτος. Μάλιστα έχει σφραγίσει τον τίτλο κατασκευαστών αφού έφτασε τους 872 πόντους, αφήνοντας τη BMW στους 356.

Η πρώτη BMW ήταν στην τέταρτη θέση της τελική κατάταξης. Πίσω από το τιμόνι ήταν ο Sheldon van der Linde, με τον Νοτιοαφρικανό να εκμεταλλεύεται τη στρατηγική της ομάδας του (RBM) και να κάνει το undercut έναντι του δις πρωταθλητή Marco Wittmann.

10. Jonathan Aberdein (RSA), BMW M4 DTM, + 44.264s

Μετά από τους 12 εκ των 18 αγώνων της σεζόν, ο Muller είδε το προβάδισμά του να αυξάνεται πάλι, έστω και λίγο. Έχει 242 βαθμούς, έναντι 224 του Frijns ενώ στο παιχνίδι είναι ακόμα ο κάτοχος του τίτλου, Rene Rast, με 195. Πρώτος εκ των οδηγών της BMW παρέμεινε ο Sheldon van der Linde, ανέβηκε στους 88 πόντους και σκαρφάλωσε από την έκτη, στην τέταρτη θέση της κατάταξης. που είναι γενικά έκτος στη βαθμολογία και έχει 68 πόντους.

Η δράση συνεχίζεται στην πίστα του Ζόλντερ, στο Βέλγιο, με τέσσερις μάχες αρχής γενομένης στις 10 Οκτωβρίου.