Σκοτώθηκε ο Dean Berta Vinales

Ελλάδα 11:58

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Δυστύχημα με ένα νεκρό και την εμπλοκή πολλών αγωνιζομένων υπήρξε στον πρώτο αγώνα SSP300 στην πίστα της Jerez.

Ο Dean Berta Vinales έχασε τη ζωή του το μεσημέρι του Σαββάτου 25/9 κατά τη διάρκεια του 11ου γύρου στον πρώτο αγώνα WorldSSP 300.

Ο 15χρονος οδηγός ήταν  ξάδερφος του Maverick Vinales που αγωνίζεται στα MotoGP.

Ο αγώνας διεκόπη αμέσως και το ιατρικό επιτελείο έσπευσε στο σημείο για τις πρώτες βοήθειες.

Οι γιατροί προσπάθησαν μάταια να τον σταθεροποιήσουν ενώ βρισκόταν ακόμη στην πίστα ενώ μάταιες ήταν και οι προσπάθειες ανάνηψης μέσα στο ασθενοφόρο, ανακοινώνοντας λίγο αργότερα πως υπέκυψε στα τραύματά του.

Ο Berta Vinales σε ηλικία 11 χρόνων αναδείχθηκε Πρωταθλητής Καταλονίας στην κατηγορία PromoZFM του Promovelocidad Cup, ενώ το 2018 έκανε το ντεμπούτο του στο Πρωτάθλημα Cuna de Campeones.

Φέτος μεταπήδησε στην μεγάλη κατηγορία αγωνιζόμενος στην κατηγορία WorldSSP 300 με την ομάδα Viñales Racing Team την οποία δημιούργησε ο πατέρας του Maverick Vinales, Angel.