Ελλάδα 4:23

NEWSMOTO

NEWSMOTO

H Yoshimura SERT Motul κατέκτησε το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής με GSX-R1000R

H Γαλλο-Ιαπωνική Yoshimura SERT Motul αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Αντοχής με τους Gregg Black, Xavier Siméon και Sylvain Guintoli να φέρνουν το GSX-R1000R στην τρίτη θέση στον τελευταίο αγώνα της χρονιάς.

Νικήτρια αναδείχθηκε η BMW Motorrad World Endurance Team με μόλις 70 χιλιοστά του δευτερολέπτου μπροστά από την YART – Yamaha Official EWC Team με οδηγούς τους Ilya Mikhalchik, Markus Reiterberger και Kenny Foray.

Αυτός είναι ο 20ος τίτλος που κατακτά στο EWC η Suzuki ενώ όσον αφορά την BMW ήταν η πρώτη της νίκη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα FIM Endurance.

O Team Manager της Suzuki δήλωσε:

«Ήρθαμε για να πάρουμε τον τίτλο ελπίζοντας ότι θα ανέβουμε και στο βάθρο. Στον τερματισμό τα συναισθήματα ήταν έντονα. Υπήρχε συγκίνηση, χαρά και βαθιά ευγνωμοσύνη στην Yoshimura διότι αυτή η συνεργασία οδήγησε σε μια εντυπωσιακή δουλειά. Είμαι πολύ υπερήφανος για αυτήν την ομάδα».

Στην τελική βαθμολογία, η Yoshimura SERT Motul συγκέντρωσε 175.5 βαθμούς, η BMW Motorrad World Endurance Team κατέλαβε τη δεύτερη θέση με 133 βαθμούς, ενώ τρίτη ήταν η Webike SRC Kawasaki France Trickstar με 115.5 βαθμούς.