WRC Ράλι Γερμανίας: Μονομαχία Tanak/Neuville

Ελλάδα 9:08

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Συγκλονιστική ήταν η εξέλιξη του πρώτου σκέλους του Ράλι Γερμανίας, δέκατου γύρου του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Δύο εκ των βασικών διεκδικητών του τίτλου, ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας Ott Tanak και ο τρίτος στην κατάταξη Thierry Neuville, κονταροχτυπιούνταν όλη μέρα. Με τον οδηγό της Hyundai να ξεκινά δυναμικά τα loop αλλά τον ομόλογό του στην Toyota να απαντά στη συνέχεια. Έτσι ο Tanak έκλεισε την ημέρα με προβάδισμα 2.8 δευτερολέπτων έναντι του Βέλγου.

Τρίτος στην κατάταξη είναι ο… τρίτος της παρέας διεκδίκησης του τίτλου, ο παγκόσμιος πρωταθλητής Sebastien Ogier. Ο Γάλλος πάλευε με την υποστροφή του Citroen C3 WRC, είχε και μία μικρή έξοδο στην τελευταία ειδική της ημέρας και τελικά είναι 22.1 δευτερόλεπτα από την κορυφή.

Ωστόσο το φινάλε του σκέλους ήταν μάλλον γλυκό για τον Ogier αφού ενώ φαινόταν πως θα τον «προσπερνούσε» ο Dani Sordo, το κιβώτιο του Hyundai i20 Coupe WRC πρόδωσε τον Ισπανό, που έπεσε ένατος.

Πάντως τα πράγματα εξακολουθούν να μην είναι απλά για τον Ogier, καθώς τον καταδιώκουν δύο Yaris WRC. Με τους Kris Meeke και Jari-Matti Latvala να είναι ελάχιστα δευτερόλεπτα πίσω του.

Η σημαντικότερη εγκατάλειψη ήταν αυτή του Teemu Suninen, που εγκατέλειψε από την πρώτη κιόλας ειδική διαδρομή της ημέρας, με πρόβλημα στο σύστημα fly-by-wire του Ford Fiesta WRC της M-Sport.