RallyCross: Έκλεισε τη σεζόν με στιλ ο Kristoffersson

ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΣΥΡΕΤΕ

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Έχοντας ήδη κατακτήσει τον παγκόσμιο τίτλο στο FIA World Rallycross Presented by Monster, ίσως να περίμενε κανείς πως o Johan Kristoffersson θα πήγαινε στο Κέιπ Τάουν και τον τελευταίο γύρο της σεζόν για… τουρισμό. Αντιθέτως, ο Σουηδός απέδειξε γιατί είναι πρωταθλητής!

TOY ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (instagram.com/SeitanF1)

Για έβδομη φορά φέτος πανηγύρισε τη νίκη, μάλιστα είναι φοβερό το γεγονός πως ήταν στο βάθρο στους 11 από τους δώδεκα αγώνες της σεζόν! Το τελικό προβάδισμα του 28χρονου έναντι του περυσινού πρωταθλητή Mattias Ekström ήταν στους 61 βαθμούς.

Με το VW GTI να «πετάει» στην Killarney International Raceway, ο Kristoffersson ήταν πρώτος τόσο στον ημιτελικό όσο και στον τελικό. Άφησε πίσω του τον Timmy Hansen με Peugeot 208, τον προκάτοχό του με το Audi S1 και τον Petter Solberg, που έμεινε μεν εκτός βάθρου αλλά επιβεβαίωσε για μία ακόμα φορά τη δυναμική της πρωταθλήτριας PSRX Volkswagen Sweden.