Rally Dakar 2022: Τρεις πρώτες θέσεις για την Toyota (+video)

ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΣΥΡΕΤΕ

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Η Toyota πέτυχε την πιο δυνατή παρουσία της στο Ράλι Dakar του 2022, με τον ο Giniel de Villiers να προηγείται του 1-2-3 της Toyota μπροστά από τον Henk Lategan και τον πρώτο της Γενικής Κατάταξης Nasser Al-Attiyah.

Το 1-2-3 της Toyota, είναι το πρώτο για το 2022 στην Ειδική Διαδρομή των 287 χιλιομέτρων κοντά στο Wadi Ad Dawasir.

Ο νικητής της 5ης διαδρομής Lategan είχε το πλεονέκτημα από την αρχή με το Hilux T1+, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει πίσω του τους συναθλητές του de Villiers και Al-Attiyah. Πολύ κοντά του ήταν και οι Peterhansel και Loeb, που διεκδικούσαν μία θέση στην πρώτη τριάδα στην αρχή της ειδικής.

Ο De Villiers προηγήθηκε στο τρίτο κομμάτι της διαδρομής στα τελευταία 118 χιλιόμετρα και κατάφερε να μείνει μπροστά, παίρνοντας μια νίκη (την πρώτη σε ειδική του Dakar του 2022) με μόλις εννέα δευτερόλεπτα διαφορά από τον δεύτερο (Νοτιοαφρικανό) Lategan.

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Al-Attiyah με διαφορά λίγο μεγαλύτερη από ένα λεπτό πίσω από τους συναθλητές του. Ο οδηγός από το Κατάρ έχασε χρόνο στην διαδρομή της Δευτέρας (10/1) με σπασμένο πίσω διαφορικό, παλεύοντας για μια τέταρτη νίκη, στην καριέρα του στο ράλι Dakar.

Ο Ekstrom τερμάτισε τέταρτος μόλις 02:07” μακριά από το ρυθμό των Toyota, ενώ ο Loeb ήταν πέμπτος (+00:04”). Ο Γάλλος πίεσε πολύ και έφτασε ως την δεύτερη θέση της ειδικής. Οι Sainz και Peterhansel τερμάτισαν έκτος και όγδοος για την Audi.

Στη γενική κατάταξη, ο Al-Attiyah (είναι πρώτος) έχει τώρα ένα προβάδισμα 39:05” έναντι του δεύτερου Sebastien Loeb με τρεις ειδικές διαδρομές πριν το τέλος του ράλι. Στην τρίτη θέση είναι Yazeed Al Rajhi με το Overdrive Toyota. Ο Orlando Terranova (Prodrive) είναι τώρα τέταρτος γενικής, ενώ ο de Villiers με αυτή την νίκη στην ειδική έχει περάσει τον Jakub Przygosnki (X-raid Mini) και ανέβηκε στην πέμπτη θέση.

Τα Audi δεν έχουν μπει ακόμη στο top 10, με τον κορυφαίο διεκδικητή Ekstrom να βρίσκεται αυτή τη στιγμή στην 11η θέση και 10 λεπτά μακριά από τον Matthieu Serradori (Century).