Rally Dakar 2022: Ο Lategan κερδίζει τον Loeb, ο Al-Attiyah 8ος

Ελλάδα 18:43

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Ο οδηγός της Toyota Henk Lategan κέρδισε τον θρύλο του WRC Sebastien Loeb, ενώ ο πρώτος της γενικής κατάταξης Nasser Al-Attiyah τερμάτισε στην όγδοη θέση.

Ο Henk Lategan κέρδισε την πρώτη του διαδρομή στο Rally Dakar στην μόλις δεύτερη συμμετοχή του στον αγώνα

«Μάχη» με τον Al-Attiyah έδωσε ξανά ο Henk Lategan. Αυτή τη φορά ο άπειρος αγωνιζόμενος κέρδισε τη νίκη στην ειδική των 421 χλμ κοντά στο Ριάντ – παρόλο που οδηγούσε με ανοιχτή την… πόρτα στο HiLux από την αρχή της διαδρομής.

Ο 27χρονος άρπαξε το προβάδισμα στο δεύτερο σημείο ελέγχου διέλευσης αφού πάλεψε και νίκησε το X-raid Mini του Yasir Seaidan. Στην δεύτερη και τρίτη θέση της ειδικής τερμάτισαν τα υβριδικά  Audi του Stephane Peterhansel και του Mattias Ekstrom.

Ο Lategan γλίστρησε για λίγο πίσω από τον Peterhansel στα πρώτα 159 χιλιόμετρα, αλλά σύντομα βρέθηκε ξανά στο προβάδισμα, αφού ο 14 φορές νικητής του Dakar έπρεπε να κάνει ένα απρογραμμάτιστο pitstop για να δώσει ένα ανταλλακτικό αμορτισέρ ώστε να διορθωθεί ζημία στο αυτοκίνητο του Sainz.

Εκμεταλλευόμενος την ατυχία των αντιπάλων του, ο Lategan πέτυχε την νίκη στην διαδρομή, κερδίζοντας το πρωτότυπο Prodrive/Bahrain του Loeb για μόλις δύο λεπτά.

Ο εννιά φορές πρωταθλητής του WRC, Loeb, ήταν άτυχος έπεσε στη 17η θέση, αλλά γρήγορα ανάκαμψε προς το τέλος της ειδικής τερμάτισε τέταρτος και παρέμεινε στην «μάχη» της γενικής κατάταξης (είναι 2ος). Ο Lucio Alvarez είναι το νέο όνομα στην γενική κατάταξη (στην τρίτη θέση) για την ομάδα πελατών Overdrive της Toyota.

Ο τρεις φορές πρωταθλητής του Ντακάρ Al-Attiyah είχε τον χειρότερο τερματισμό του σε ειδική διαδρομή στο Rally Dakar μέχρι στιγμής (στην όγδοη θέση) πίσω από το X-Raid Mini του Jakub Przygosnki και τον συναθλητή του Giniel de Villiers.

Ο Ekstrom είναι πλέον ο κορυφαίος οδηγός της Audi στη 16η θέση, της γενικής, ενώ ο Sainz έχει υποχωρήσει στην 21η θέση μετά από μια ώρα καθυστέρηση με μηχανικά προβλήματα. Ο «Ματαντόρ» σταμάτησε στο 201ο χιλιόμετρο της ειδικής με προβλήματα στην ανάρτηση, αναγκάζοντάς τον να καλέσει τον του Peterhansel για βοήθεια.