Rally Dakar 2022: Ο Ekstrom κερδίζει για την Audi (+video)

Ελλάδα 13:25

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Ο Mattias Ekstrom κέρδισε τη δεύτερη νίκη της Audi στις ειδικές διαδρομές του Ράλι Dakar, ενώ ήταν μια δύσκολη μέρα για τον Nasser Al-Attiyah. Οι δυσκολίες του οδηγού από το Κατάρ επέτρεψαν στον Sebastien Loeb να μειώσει επιπλέον τη διαφορά στη γενική κατάταξη.

Ο Stephane Peterhansel (Audi) τερμάτισε δεύτερος με τον Sebastien Loeb (ΒΡΧ Extreme) να κλείνει την τριάδα

Ο δύο φορές πρωταθλητής του DTM Ekstrom και ο συναθλητής του Stephane Peterhansel εναλλάσσονταν στην πρώτη θέση για το μεγαλύτερο μέρος της όγδοης ειδικής διαδρομής μήκους 395 χιλιομέτρων μεταξύ Dawadimi και Wadi Ad Dawasir. Μοναδικός αντίπαλος τους ο Sebastien Loeb, που προσπάθησε να σταματήσει την κυριαρχία της Audi.

Στην αρχή φάνηκε ότι ο Peterhansel θα μπορούσε να σημειώσει την 49η νίκη σε ειδική στην καριέρα του στην κατηγορία αυτοκινήτων, όταν ο Ekstrom έπεσε σχεδόν τρία λεπτά από την κορυφή στο Waypoint 8 (σημείο ελέγχου διέλευσης), ακόμη και πίσω από το τρίτο Audi του Carlos Sainz.

Ωστόσο, ο Σουηδός οδηγός ήταν γρήγορος στο τελευταίο κομμάτι των 73 χιλιομέτρων μέχρι τη γραμμή τερματισμού, ανατρέποντας τα δεδομένα για να πετύχει μια νίκη στις διαδρομές του Dakar μόνο στη δεύτερη συμμετοχή του.

Ο 43χρονος τερμάτισε 49 δευτερόλεπτα μπροστά από τον Peterhansel καθώς η Audi εξασφάλισε το παρθενικό της 1-2 στο Dakar, με τον Sainz να ολοκληρώνει την διαδρομή  τέταρτος με το RS Q e-tron.

Ο οδηγός του Prodrive/BRX, Loeb, ανέκαμψε γρήγορα μετά από ένα πρόωρο κλατάρισμα, πίεσε αλλά δεν μπόρεσε να συμβαδίσει με τον ρυθμό των Audi, τερματίζοντας τελικά 03:08” στην τρίτη θέση. Ωστόσο, ο Γάλλος κατάφερε να μειώσει το προβάδισμα του Al-Attiyah (στην γενική κατάταξη) αφού ο οδηγός από το Κατάρ δυσκολεύτηκε να φτάσει μέχρι την 11η θέση μετά από τεχνικά προβλήματα (υπερθέρμανση στα διαφορικά τουToyota HiLux).

Αυτό σημαίνει ότι το πλεονέκτημά του στη γενική κατάταξη μειώθηκε στα 37:58” με τέσσερις ειδικές να μένουν για το τέλος του αγώνα.