Ράλι Ντακάρ 2020, ΕΔ11: Διατηρεί τον έλεγχο ο Sainz (vids)

Ελλάδα 2:43

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Μία ανάσα μακριά από την τρίτη του νίκη στο θρυλικό Ράλι Ντακάρ βρίσκεται ο Carlos Sainz!

Ο 57χρονος είδε το προβάδισμά του να μειώνεται κατά το ήμισυ στην ενδέκατη ειδική διαδρομή, που περιελάμβανε 744 χιλιόμετρα – τα 379 από αυτά χρονομετρημένα. Η εκκίνηση ήταν στη Σουμπαϊτάχ και ο τερματισμός στη Χαράντ σε ένα μαραθώνιο που διέσχιζε το «Empty Quarter».

Nasser Al-Attiyah και Stephane Peterhansel τα έδωσαν όλα, μετά από 4 και πλέον ώρες προσπάθειας τους χώριζαν μόλις 10 δευτερόλεπτα και συνολικά έκοψαν οκτώ λεπτά από το προβάδισμα του Sainz. Όμως και πάλι, ο «Matador» έχει το πάνω χέρι.

Ο έκτος χρόνος στη συγκεκριμένη ειδική, επέτρεψε στον πρώην νικητή του Dakar, Giniel de Villiers, να «προσπεράσει» τον Orlando Terranova και να ανέβει πέμπτος. Όσο για τον Fernando Alonso, ήταν όγδοος και έτσι κέρδισε μία θέση στη γενική καθώς φιγουράρει στη δέκατη-τρίτη θέση.

Η γενική κατάταξη των αυτοκινήτων:
1. Carlos Sainz (ESP)/Lucas Cruz (ESP) MINI Buggy 41h37m51s
2. Nasser Al-Attiyah (QAT)/Mathieu Baumel (FRA) Toyota +10m17s
3. Stéphane Peterhansel (FRA)/Paulo Fiuza (PRT) MINI Buggy +10m23s
4. Yazeed Al Rajhi (SAU)/Konstantin Zhiltsov (RUS) Toyota +47m57s
5. Giniel De Villiers (ZAF)/Alex Haro (ESO) Toyota +01h06m34s

Στους δύο τροχούς, o Pablo Quintanilla εξαπέλυσε την τελική του επίθεση και παρότι ταχύτερος και με διαφορά, εξακολουθεί να είναι 14 λεπτά πίσω από τον Ricky Brabec. Ο Αμερικανός της Monster Energy Honda Team ήταν μόλις δέκατος, καθώς μπαίνοντας στην τελική ευθεία του φετινού Ντακάρ επέλεξε να διαχειριστεί το προβάδισμά του.

Η γενική κατάταξη των μοτοσυκλετών:
1. Ricky Brabec (USA) Honda 38h33m28s
2. Pablo Quintanilla (CHI) Husqvarna +13m56s
3. Toby Price (AUT) KTM +22m34s
4. Matthias Walkner KTM +29m53s
5. Joan Barreda (ESP) Honda +30m09s

Στα φορτηγά η Kamaz σάρωσε, κάνοντας κατάληψη στις πρώτες τέσσερις θέσεις. Ταχύτερος ήταν ο πρωτοπόρος της γενικής, Andrey Karginov.

Η γενική κατάταξη των φορτηγών:
1. Andrey Karginov (RUS) Kamaz 45h04m55s
2. Anton Shibalov (RUS) Kamaz +39m33s
3. Siarhei Viazovich (BLR) Maz +01h52m14s
4. Dmitry Sotnikov (RUS) Kamaz +02h49m37s
5. Martin Macik (CZE) Iveco +03h25m27s

Στα Quads ταχύτερος ήταν ο Rafal Sonik αλλά ο δεύτερος της ημέρας, Ignacio Casale, ήταν εκείνος που διεύρυνε ακόμα περισσότερο το συνολικό του προβάδισμα.

Η γενική κατάταξη των quads:
1. Ignacio Casale (CHI) Yamaha 50h07m07s
2. Simon Vitse (FRA) Yamaha +21m16s
3. Rafal Sonik (POL) Yamaha +01h03m00s

Τέλος στα Side by Side ο Chaleco Lopez κέρδισε την ειδική, δεν κατάφερε όμως να κερδίσει θέση, παραμένει τρίτος πίσω από τον Sergei Kariakin και τον πρωτοπόρο της γενικής, Casey Currie.

Η γενική κατάταξη των SxS:
1. Casey Currie (USA)/Sean Berriman (USA) Can-Am 51h39m32s
2. Sergei Kariakin (RUS)/Anton Vlasiuk (RUS) Can-Am +45m33s
3. Chaleco Lopez/Juan Pablo Latrach Vinagre (CHI) Can-Am +57m32s

Με αφετηρία τη Χαράντ, το Ντακάρ μπαίνει στην τελική του ευθεία, με τη διαδρομή προς τη Κιντίγια να αποτελεί την τελευταία δοκιμασία. Μικρότερη σε μήκος αλλά εξίσου επίφοβη για ατυχίες της τελευταίας στιγμής, με τα 374 από τα 447 χιλιόμετρα να είναι χρονομετρημένα.