Formula E: Ο Evans πήρε στη Ρώμη την πρώτη νίκη της Jaguar!

Ελλάδα 13:35

Mobility

Mobility

Επτά αγώνες, επτά διαφορετικοί νικητές στη σεζόν 2018/2019 για τη Formula E, η οποία εξελίσσεται με συναρπαστικό τρόπο!

Αυτή τη φορά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου βρέθηκε ο Mitch Evans πανηγυρίζοντας στη Ρώμη την παρθενική του νίκη στο θεσμό, που ήταν παράλληλα η πρώτη και για την Panasonic Jaguar Racing.

Η νίκη του ιαγουάρου ήρθε μετά από συναρπαστική μάχη με τον Andre Lotterer. Ο οδηγός της DS TECHEETAH είχε τα ηνία στα αρχικά στάδια του αγώνα, με τον Evans να ακολουθεί από κοντά. Όλα αναμενόταν να κριθούν στη χρήση του «μαγικού κουμπιού», δηλαδή του «Attack Mode».

Παρότι ο οδηγός της Jaguar ήταν ο πρώτος που το χρησιμοποίησε, κατάφερε λίγο πριν εξαντλήσει την επιπλέον διαθέσιμη ενέργεια, να εκμεταλλευτεί το slipstream και να χωθεί στην εσωτερική της στροφής 11, στην αγωνιστική διαδρομή στους δρόμους της αιώνιας πόλης.

Ο Lotterer προσπάθησε μάταια να τον πληρώσει με το ίδιο νόμισμα και αρκέστηκε σε μία ακόμα δεύτερη θέση. Το βάθρο συμπλήρωσε ο πρώην οδηγός της McLaren στη Formula 1, Stoffel Vandoorne. Ήταν η πρώτη του παρουσία στο Top3 – το ίδιο και της ομάδας του, HWA RACELAB.

Όσο για την κορυφή της βαθμολογίας, εκεί πέρασε πάλι ο Jerome D’Ambrosio, παρότι τερμάτισε όγδοος! Είναι χαρακτηριστικό της μεγάλης μάχης που γίνεται φέτος στα ePrix, πως μόλις 13 βαθμοί χωρίζουν τους πρώτους εννέα οδηγούς της κατάταξης.

Η συνέχεια στο Παρίσι, στις 27 Απριλίου.