DTM: Wittmann και Muller τις νίκες στο Μουτζέλο

Ελλάδα 11:29

DTM

DTM

Μοιρασμένες… χαρές στον τρίτο γύρο του φετινού Γερμανικού Πρωταθλήματος Τουρισμού!

Η πίστα του Μιζάνο στην Ιταλία φιλοξένησε τον πέμπτο και τον έκτο αγώνα της φετινής σεζόν του δημοφιλή σεζόν και BMW/Audi μοιράστηκαν τις νίκες. Ας δούμε αναλυτικά τι συνέβη στο σιρκουί της γειτονικής χώρας.

Νικητής του πρώτου αγώνα ήταν ο δύο φορές πρωταθλητής Marco Wittmann αλλά από τις πολλές του επιτυχίες, αυτή ήταν ίσως η πιο εντυπωσιακή. Κι αυτό διότι ο Γερμανός εκκίνησε από την τελευταία θέση!

Ακολούθησε τολμηρή στρατηγική, που περιελάμβανε Pit Stop πολύ νωρίς στον αγώνα, επιλέγοντας μαραθώνιο stint μέχρι το τέλος. Βέβαια για να δουλέψει αυτό το πλάνο, χρειάστηκε να υπάρξει και καθεστώς αυτοκινήτου ασφαλείας, που επέτρεψε στον πρωταθλητή του 2014 και του 2016, να περάσει πρώτος.

Δεύτερος τερμάτισε ο Rene Rast για λογαριασμό της Audi. Ο πρωταθλητής του 2017 είχε την pole position και διατήρησε τα ηνία μέχρι και το υποχρεωτικό pit stop. Ένας άλλος οδηγός της Audi, o Loic Duval, συμπλήρωσε το βάθρο.

Ο προερχόμενος από το MotoGP guest-driver, Andrea Dovizioso, προκάλεσε αίσθηση με την εμφάνισή του αφού έδωσε πολλές μάχες και τελικά είδε την καρό σημαία δωδέκατος. Μία θέση μπροστά από την πρώτη Aston Martin που ήταν αυτή του Daniel Juncadella.

10. Timo Glock (GER), BMW, + 48.429s

Στον δεύτερο αγώνα την pole position είχε ο Rast, έχασε όμως χρόνο με ένα πίσω αριστερό ελαστικό. Ο Wittmann αναγκάστηκε να εγκαταλείψει μετά από τη σύγκρουσή του με τους Philipp Eng και Jonathan Aberdein στον πρώτο γύρο ενώ ήταν ο Nico Muller αυτός που πανηγύρισε στο τέλος.

Ο Γερμανός έκανε καλή εκκίνηση, είχε σωστή στρατηγική και διαχειρίστηκε σωστά τα ελαστικά του, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του στο θεσμό και πρώτη της Audi Sport Team Abt Sportsline μετά από 624 μέρες!

Ο Eng πάλεψε με μία ομάδα οδηγών της Audi και τελικά πήρε τη δεύτερη θέση για τη BMW, μπροστά από μία τριάδα οδηγών της μάρκας από το Ίγκολσταντ, με τον Rast να συμπληρώνει το βάθρο.