WRC, Ράλι Αυστραλίας: Νίκη γοήτρου για Neuville!

Ελλάδα 2:56

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Μπορεί να έχασε τον φετινό τίτλο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι μένοντας πίσω από τον Sebastien Ogier στην τελική ευθεία της σεζόν αλλά τουλάχιστον, ο Thierry Neuville έκλεισε το 2017 με στιλ!

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (instagram.com/SeitanF1)

Ο Βέλγος οδηγός μπήκε στο τελευταίο σκέλος του δέκατου-τρίτου και τελευταίου γύρου του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος, του Ράλι Αυστραλίας, με προβάδισμα 20.1 δευτερολέπτων. Και οι καταιγίδες που δραματοποίησαν την κατάσταση των ειδικών διαδρομών, δεν του πάτησαν φρένο.

Έτσι έφτασε στην τέταρτη φετινή του νίκη, μετά τα Ράλι σε Γαλλία, Αργεντινή και Πολωνία. Αυτή ήταν αρκετή για να του εξασφαλίσει τη δεύτερη θέση στην τελική βαθμολογία, επίτευγμα που έρχεται για τρίτη φορά μέσα σε μία πενταετία.

Αξίζει πάντως να σημειωθεί πως ο οδηγός της Hyundai Motorsport πήρε φέτος περισσότερες νίκες με το i20 Coupe WRC από οποιονδήποτε άλλο οδηγό. Όμως ήταν η σταθερότητα αυτή που έγειρε την πλάστιγγα και φέτος υπέρ του Ogier.

Δεύτερος, με διαφορά 22.5 δευτερολέπτων, τερμάτισε ο Ott Tanak με το Ford Fiesta WRC της πρωταθλήτριας στους κατασκευαστές, M-Sport. Αυτός ήταν ο τελευταίος αγώνας του Εσθονού με την ομάδα του Malcolm Wilson καθώς τη νέα σεζόν θα τρέχει με τα χρώματα της Toyota.

Εκεί θα έχει ως teammate τον Jari-Matti Latvala που προσπάθησε να πιέσει τον Neuville, δεν βοηθήθηκε από τη ματαίωση της προτελευταίας ειδικής και είχε έξοδο στην Power Stage, χύνοντας στο τέλος την καρδάρα με το γάλα.

Έτσι μία θέση στο βάθρο πήρε ο Hayden Paddon της Hyundai που εκμεταλλεύτηκε και την έξοδο του Craig Breen. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής, Ogier, ήταν τέταρτος αλλά αρκετά πίσω.