WRC: Ισοβαθμία στην κορυφή της κατάταξης

Ελλάδα 12:49

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Νέα δεδομένα είχαμε στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ράλι μετά την ολοκλήρωση και της μάχης στη Σουηδία.

Για πρώτη φορά στην καριέρα του, ο νικητής στη Σκανδιναβική χώρα Elfyn Evans, βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Έτσι ο Ουαλός δικαιώνει τον Tommi Makinen για την αμφιλεγόμενη επιλογή του να του δώσει φέτος ένα εργοστασιακό Toyota Yaris.

Ο 31χρονος ισοβαθμεί με τον νικητή του Ράλι Μόντε Κάρλο, Thierry Neuville, που έκανε χαμηλή πτήση μένοντας έκτος στην τελική κατάταξη αλλά πήρε τους τέσσερις βαθμούς στην power stage.

Πίσω του σε αυτή αλλά και στη βαθμολογία είναι ο έξι φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Sebastien Ogier. Ο Γάλλος οδηγός τηςToyota Gazoo Racing ψάχνει ακόμα την πρώτη φετινή του νίκη. Στη Σουηδία έχασε στο νήμα μία θέση στο βάθρο καθώς τον εκτόπισε ο ταλαντούχος teammate του, Kalle Rovanpera, που είναι πλέον τέταρτος στη βαθμολογία.

Όσο για τον παγκόσμιο πρωταθλητή, Ott Tanak, μετά το ατύχημα της πρεμιέρας, βρήκε τα πατήματά του με το Hyundai i20 Coupe WRC και πήρε είκοσι βαθμούς.