Rally Dakar 2022: Ο Terranova κερδίζει την διαδρομή (+video)

ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΣΥΡΕΤΕ

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Ο Orlando Terranova κέρδισε την έκτη διαδρομή του Rally Dakar 2022 (BRX Prodrive), ενώ ο Nasser Al-Attiyah ( Toyota) μεγάλωσε την διαφορά του στην πρώτη θέση της Γενικής κατάταξης παρόλο που τερμάτισε μόλις 10 ος στην ειδική.

Οι Mattias Ekstrom (Audi) και Yazeed Al Rajhi (BRX Prodrive) τερμάτισαν στην δεύτερη και τρίτη θέση της ειδικής

Το προβάδισμα άλλαξε χέρια αρκετές φορές κατά τη διάρκεια της διαδρομής των 348 χιλιομέτρων κοντά στην πρωτεύουσα της Σαουδικής Αραβίας, Ριάντ. Οι Carlos Sainz (Audi), Yazeed Al Rajhi (Overdrive Toyota) και Al-Attiyah (Toyota) να εναλλάσσονται στην πρώτη θέση.

Αλλά τελικά ήταν ο τρίτος οδηγός της Prodrive, Terranova, που έγραψε τον ταχύτερο χρόνο, σημειώνοντας την πρώτη του νίκη στο Dakar από το 2015, με διαφορά  λίγο περισσότερο από ένα λεπτό έναντι του αντιπάλου του της Audi, Mattias Ekstrom.

Ο Αργεντινός οδηγός έμενε αρχικά πίσω από τον Al-Attiyah (28 δευτερόλεπτα) μετά το έκτο σημείο διέλευσης στα 221 χλμ., αλλά μετά πέρασε μπροστά όταν ο εργοστασιακός οδηγός της Toyota έχασε μυστηριωδώς τον ρυθμό του στα τελευταία 127 χλμ. μέχρι τη γραμμή τερματισμού.

Τα προβλήματα του Al-Attiyah ανέβασαν επίσης τον δύο φορές πρωταθλητή DTM Ekstrom στη δεύτερη θέση, με τον Σουηδό οδηγό να καταγράφει τον καλύτερο τερματισμό σε ειδική με το υβριδικό Audi RS Q e-tron.

Ο Al Rajhi τελικά κατετάγη τρίτος, μόλις 1:49” κάτω από την Terranova, ενώ ο Brian Baragwanath ήταν τέταρτος για την ομάδα του Century. Ο Nani Roma, νικητής του 2014, έκανε ριμπάουντ από τις δύσκολες τελευταίες μέρες στον αγώνα, για να τερματίσει πέμπτος για την BRX Prodrive.

Άτυχος ήταν ο Sebastien Loeb. Έχασε 25 λεπτά αφότου πήρε τη λάθος διαδρομή νωρίτερα στην ειδική. Αν και όντως μπήκε ξανά στο συναγωνισμό, τερμάτισε το στάδιο στην 28η θέση, δεχόμενος ένα σοβαρό πλήγμα στις ελπίδες του για μια παρθενική νίκη στο Dakar. Τα προβλήματα του Loeb ήρθαν ως ευλογία για τον κύριο αντίπαλό του Al-Attiyah, ο οποίος επέκτεινε το προβάδισμά του στη γενική κατάταξη στα 50 λεπτά παρόλο που τερμάτισε μόλις 10ος. Ο Loeb έπεσε στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης, έξι δευτερόλεπτα πίσω από τον Al Rajhi.

Ο συναθλητής του Al Rajhi, Lucio Alvarez, βρίσκεται στην τέταρτη θέση, με τον Jakub Przygonski να συμπληρώνει την πρώτη πεντάδα για το X-raid Mini.

Ο Ekstrom είναι πλέον ο οδηγός της Audi με την υψηλότερη θέση στη γενική κατάταξη στη 13η θέση, μόλις μισή ώρα μακριά από μια θέση μέσα στην πρώτη 10άδα. Ο Sainz έπεσε στην 21η θέση μετά από άλλη μία δύσκολη ημέρα στην οποία τερμάτισε πάνω από 40 λεπτά εκτός ρυθμού.