Rally Dakar 2022: Ο Loeb την ειδική, παράπονα Sainz (+video)

Ελλάδα 7:28

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Ο εννέα φορές παγκόσμιος πρωταθλητής των Ράλι Sebastien Loeb κέρδισε τη δεύτερη ειδική διαδρομή του Ράλι Dakar και μείωσε τη διαφορά στη γενική κατάταξη από τον πρώτο Nasser Al-Attiyah στα 09:16”.

Ο Sebastien Loeb πέτυχε τη 15η νίκη του σε ειδική διαδρομή στο Ράλι Dakar και την πρώτη για το 2022.

Οδηγώντας για την ομάδα Bahrain Raid Xtreme που διευθύνει η Prodrive, ο Loeb, ήταν πρώτος από την αρχή μέχρι το τέλος της διαδρομής των 338 χιλιομέτρων μεταξύ Ha’il και Al Artawiyah.

Ο Γάλλος έχτισε προβάδισμα 12 δευτερολέπτων από τον οδηγό της Toyota Al-Attiyah (τερμάτισε δεύτερος) από το πρώτο σημείο ελέγχου και σταδιακά διεύρυνε το πλεονέκτημά του, ως τον τερματισμό όπου η διαφορά έφτασε τα 3:28” μακριά από τον τρεις φορές νικητή του Dakar.

Το αποτέλεσμα βοήθησε τον Loeb να μειώσει το προβάδισμα του Al-Attiyah στη γενική κατάταξη, για την διαδρομή της Τρίτης από την Al Artawiyah στην Al Qaysumah.

Η Audi έκανε μια ισχυρή επιστροφή στη δεύτερη ειδική μετά από μια καταστροφική εμφάνιση για τα τρία RS Q e-tron της την Κυριακή, με τον Carlos Sainz να τερματίζει τρίτος με πολλά παράπονα για την διαδρομή και τα way points (σημεία ελέγχου διέλευσης).

« Σαφώς δεν ήταν καλή μέρα, είμαι πολύ απογοητευμένος από την διαδρομή και την οργάνωση» είπε ο Ματαντόρ και πρόσθεσε: «Υπήρχε ένα σημείο όπου έπρεπε να ακολουθήσουμε πορεία 10 μοιρών, το όργανο ελέγχου αντί σε εκείνο το σημείο να δείχνει προς τις 10 μοίρες έδειχνε… 300. Υπήρχε ένας τεράστιος αριθμός αυτοκινήτων, μοτοσυκλετών και Quads, που πηγαινοέρχονταν. Πολλοί χάθηκαν. Ή είμαστε όλοι πολύ ηλίθιοι, ή κάτι είναι λάθος

Ο Stephane Peterhansel, τερμάτισε τέταρτος, άλλα δύο λεπτά μακριά από τους τρεις κορυφαίους. Βέβαια με μία ποινή 16 ωρών (δεν τερμάτισε την πρώτη ειδική) σημαίνει ότι δεν είναι πλέον στη μάχη για μια 15η νίκη ρεκόρ στο Dakar.

Πιο πίσω, ο Nani Roma τερμάτισε πέμπτος με τη δεύτερη από τις τρεις συμμετοχές στο BRX, ενώ ο οδηγός της Overdrive, Yazeed Al Rajhi, ηγήθηκε της εργοστασιακής Toyota, με τους Henk Lategan και Giniel de Villiers στην πέμπτη και έκτη θέση. Ο δύο φορές πρωταθλητής του DTM, Mattias Ekstrom, τερμάτισε ένατος, ενώ ο οδηγός της Overdrive, Bernhard Ten Brinke, μπήκε στην 10άδα.

Κατηγορία Μοτοσυκλετών

Η μέρα είναι καλή για την Joan Barreda (Honda) που ολοκλήρωσε την ειδική με τον καλύτερο χρόνο. Ο Ισπανός τερμάτισε 5’33” μπροστά από τον Sam Sunderland (KTM). Ο Kevin Benavides έφτασε στη γραμμή του τερματισμού στην τρίτη θέση, (KTM).

Ο Sam Sunderland (KTM) είναι ο νέος κορυφαίος στη γενική κατάταξη με πλεονέκτημα 2’51” έναντι του Adrien Van Beveren (YAMAHA). Ο Daniel Sanders (KTM) συμπληρώνει το βάθρο, 3’29” πίσω από τον Άγγλο.