MotoGP Μουτζέλο: Παρθενική νίκη για Petrucci

Ελλάδα 18:21

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

O Danilo Petrucci έσπασε το ρόδι κατακτώντας στο ιταλικό MotoGP που έγινε στην πίστα του Μουτζέλο, την πρώτη νίκη στην καριέρα του!

Ο εργοστασιακός αναβάτης της Ducati, που με αυτό το αποτέλεσμα εν πολλοίς εξασφάλισε και την ανανέωση του συμβολαίου του και για το 2020, επικράτησε μετά από μεγάλη μάχη που κράτησε καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με το προβάδισμά του στο νήμα να είναι στα μόλις 43 χιλιοστά του δευτερολέπτου!

Ο 28χρονος που εκκίνησε για 125η φορά σε αγώνα της κορυφαίας κατηγορίας των δύο τροχών, ήταν στην τρίτη θέση του grid και παρότι το ξεκίνημά του δεν ήταν καλό, σύντομα αποτέλεσε βαγόνι στο τρενάκι της κορυφής.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής και pole man, Marc Marquez με την εργοστασιακή Ducati, ο Andrea Dovizioso με την άλλη εργοστασιακή Ducati, o Alex Rins με την εργοστασιακή Suzuki αλλά και ο Jack Miller, άλλαζαν συνεχώς θέσεις με τον Petrucci που πήρε τα ηνία στον ενδέκατο γύρο, όταν και αυτή η πεντάδα άρχισε να ξεφεύγει από τους υπόλοιπους.

Ο Ιταλός πέρασε τους περισσότερους από τους εναπομείναντες γύρους στην κορυφή, έχασε όμως τα ηνία στο γύρο 20. Ακολούθησαν μερικές εναλλαγές θέσεων με τον Dovizioso αλλά και με τον Marquez που καιροφυλακτούσε. Όμως στον τελευταίο γύρο, πάνω που είχε πέσει τρίτος, ο Petrucci έκανε διπλή προσπέρασε και πήρε μία συγκλονιστική νίκη!

Ο Marquez ήταν 0.043 πίσω του, με τον Dovizioso 0.338 δεύτερα πίσω, να συμπληρώνει το βάθρο. Παρότι μόλις μισό δευτερόλεπτο μακριά από τον νικητή, ο Rins έμεινε εκτός βάθρου.

Ο Miller διεκδικούσε μία θέση στο βάθρο μέχρι την πτώση του στο γύρο 16, που έδωσε την ευκαιρία στον Takaaki Nakagami της LCR Honda να τερματίσει πέμπτος, στο καλύτερο αποτέλεσμα της καριέρας του.

Ήταν ένα απογοητευτικό απόγευμα για τη Yamaha, με τον Maverick Vinales έκτο και τον Valentino Rossi να εγκαταλείπει μετά από πτώση, ενώ βρισκόταν στην εικοστή-πρώτη θέση.