DTM: Müller vs Rast στο Λάουσιτζρινγκ

Ελλάδα 4:16

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Το Γερμανικό Πρωτάθλημα Τουρισμού, ευρέως γνωστό ως DTM, συμπλήρωσε τον αριθμό ορόσημο των 500 αγώνων!

Αυτό έγινε στην πίστα του Λάουσιτζ όπου φιλοξενήθηκε ο έβδομος γύρος της σεζόν, με δύο συναρπαστικές μάχες, με δύο διαφορετικούς νικητής που πλέον αποτελούν και τους δύο διεκδικητές του τίτλου.

Στον πρώτο αγώνα, επικράτησε ο Nico Müller που με αυτή την επιτυχία πλησίασε τον πρωτοπόρο τη βαθμολογίας, Rene Rast, στους 14 πόντους. Μάλιστα, ο Γερμανός είχε την pole και φαινόταν να έχει τον αγώνα στα χέρια του, μέχρι που προδόθηκε από μηχανικό πρόβλημα στο Audi RS5 DTM το οποίο και πάρκαρε στην έξοδο της στροφής 3 στον έβδομο γύρο.

Έτσι πέρασε στην κορυφή το RS5 του Nico Müller, με τον Ολλανδό Robin Frijns να τον πλαισιώνει στο 1-2 της Abt Sportsline ενώ ο Γερμανός Mike Rockenfeller γέμισε με Audi το βάθρο.

Η πρώτη BMW ήταν αυτή του δύο φορές πρωταθλητή Marco Wittmann, με την τέταρτη θέση να τον κρατά προσωρινά στο παιχνίδι διεκδίκησης του τίτλου του 2019. Όσο για την Aston Martin, έμεινε εκτός βαθμολογούμενων θέσεων.

10 Jamie Green (GBR), Audi RS 5 DTM, +24.318s

Στον δεύτερο αγώνα, που ήταν και ο εορταστικός #5000, η Audi κυριάρχησε ξανά. Ο Jamie Green ήταν στην pole ενώ o Müller και ο Rast ήταν στη δεύτερη σειρά του grid. Το κακό ξεκίνημα του Ελβετού τον έριξε από τρίτο, δέκατο ενώ ο πρωτοπόρος της βαθμολογίας και πρωταθλητής του 2017, σκαρφάλωσε στη δεύτερη θέση.

Ο Green δεν ήταν διατεθειμένος να του κόψει το δρόμο προς τη νίκη και έτσι ο Rast πέρασε πρώτος μετά από τέσσερις γύρους, ελέγχοντας τον αγώνα στο υπόλοιπό του. Αρνούμενος να τα παρατήσει, ο Müller αντεπιτέθηκε, έκανε νωρίς pit stop και διαχειριζόμενος ιδανικά τα ελαστικά του, είδε την καρό σημαία δεύτερος.

10 Philipp Eng (AUT), BMW M4 DTM, + 23.105s

Ο νικητής του 1ου αγώνα του DTM, Harald Grohs (το 1984) με τον νικητή του 500ου, René Rast.

Πλέον η διαφορά των Rast- Müller είναι στους 20 πόντους αφού 234 και 214 αντίστοιχα, με τέσσερις αγώνες να απομένουν για την ολοκλήρωση της σεζόν. Οι δύο στο Νίρμπουργκρινγκ και οι άλλοι δύο στο Χόκενχαϊμ. Ο Γερμανός κέρδισε τρίτη φορά στον δεύτερο αγώνα του Σαβ/κου, έχοντας εγκαταλείψει στον πρώτο. Ενώ ο Ελβετός είναι ο μοναδικός οδηγός που έχει βαθμολογηθεί και στους 14 αγώνες που έχουν λάβει χώρα.

Μαθηματικά, άλλοι τρεις οδηγοί έχουν ελπίδες για τον τίτλο: ο Wittmann που είναι στους 167 βαθμούς, ο Philipp Eng επίσης της BMW που έχει 140 και ο Rockenfeller που είναι στους 138.

Αντίθετα στους κατασκευαστές, η κατάληψη της Audi στις πρώτες πέντε θέσεις στον δεύτερο αγώνα, της επέστρεψε να σφραγίσει από τώρα τον τίτλο.