DTM: Εντυπωσιακό φινάλε στο Χόκενχαϊμ

Ελλάδα 23:52

DTM

DTM

Με δύο πολύ ωραίους αγώνες ολοκληρώθηκε το φετινό Γερμανικό Πρωτάθλημα Τουρισμού.

Η τελευταία στάση της σεζόν ήταν στο Χόκενχαϊμ και είχε και… guest stars, με τη συμμετοχή τριών αγωνιστικών της κατηγορίας Super FT της Ιαπωνίας. Και το φινάλε, είχε εξέλιξη ανάλογη της σεζόν καθώς η Audi επικράτησε και στους δύο αγώνες.

Στον πρώτο, θριαμβευτής ήταν ο νέος πρωταθλητής του θεσμού, Rene Rast, που επικράτησε σε μία συναρπαστική μονομαχία με τον Marco Wittmann της BMW, η οποία επηρεάστηκε από τη στρατηγική αλλά και την είσοδο του αυτοκινήτου ασφαλείας.

Μάχες είχαμε και πίσω τους, με τον Mike Rockenfeller της Audi να συμπληρώνει το βάθρο. Η πρώτη Aston Martin ήταν αυτή του Paul Di Resta, στην έβδομη θέση, ενώ αίσθηση προκάλεσε η παρουσία του «guest star» Jenson Button.

Ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής της Formula 1 και οδηγός της Honda στη Χώρα του Ανατέλλοντος Ηλίου, κατάφερε να τερματίσει ένατος κι αυτό παρότι είχε ένα απελπιστικά αργό pit stop που ολοκληρώθηκε σε 18 δευτερόλεπτα.

Παρότι είχε κριθεί και ο τίτλος στους κατασκευαστές, έμενε να αναδειχθεί και πρωταθλήτρια ομάδα κι αυτή είναι η Audi Sport Team Rosberg, χάρη στη νίκη του Rast.

10. Joel Eriksson (SWE), BMW, + 31.868s

Στον δεύτερο αγώνα ο καιρός άλλαξε τους κανόνες του παιχνιδιού αφού η βροχή είχε μετατρέψει τη γερμανική πίστα σε λίμνη. Δεν άλλαξε όμως το brand που κέρδισε τον αγώνα αφού η Audi έκανε κατάληψη στο βάθρο. Και παράλληλα, έφτασε τις 12 νίκες σε 18 αγώνες.

Στο ψηλότερο σκαλί ανέβηκε ο Nico Müller που έτσι πήρε και τη δεύτερη θέση στην τελική βαθμολογία του 2019. Ο Ελβετός που πήρε συνολικά τρεις νίκες φέτος, εκμεταλλεύτηκε την pole και δεν πτοήθηκε όταν άνοιξαν οι ουρανοί.

Περίμενε υπομονετικά να ολοκληρωθούν τα pit stop, ανακτώντας τα ηνία που κράτησε μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας. Το βάθρο συμπλήρωσαν ξανά οι Rockenfeller και Rast, με τον πρωταθλητή να κάνει εκπληκτική εκκίνηση από την όγδοη θέση.

Η πρώτη BMW ήταν αυτή του Timo Glock, στην τέταρτη θέση, ενώ η πρώτη Aston Martin, ήταν αυτή του δέκατου Jake Dennis.