MotoGP Σεπάνγκ: Συγκλονιστική νίκη Dovizioso!

Ελλάδα 7:58

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Μετά από 2653 ημέρες ή αν προτιμάτε επτά αγωνιστικές σεζόν, ο Andrea Dovizioso στάθηκε ξανά στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου! Ο εργοστασιακός αναβάτης της Ducati ήταν ο θριαμβευτής τους 17ου και προτελευταίου γύρου του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος του MotoGP, που έλαβε χώρα στη Μαλαισία.

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (instagram.com/seitanf1)

Η βροχή τα άλλαξε πάλι όλα, άρχισε λίγο πριν την εκκίνηση προκαλώντας 20λεπτη καθυστέρηση στην έναρξη του αγώνα, η διάρκεια του οποίου μειώθηκε κατά ένα γύρο – στους 19. Όλοι οι αναβάτες των  δύο πρώτων σειρών του grid έκαναν την ίδια επιλογή, ελαστικών μεσαίας γόμας για βρεγμένο, τόσο εμπρός όσο και πίσω.

Οι πρώτοι γύροι ήταν χαοτικοί! Αρχικά πήρε κεφάλι ο Jorge Lorenzo αλλά σύντομα έχασε έδαφος, αφήνοντας δύο Ιταλούς, τον teammate του στη Yamaha Valentino Rossi και τον Andrea Iannone της Ducati να μάχονται στην κορυφή. Ο Dovizioso δεν εκμεταλλεύτηκε την pole αλλά με υπομονή ακολουθούσε το προαναφερθέν δίδυμο.

Στον 12ο γύρο ο Cal Cruthlow με την LCR Honda έπεσε στη στροφή 2 και το ίδιο συνέβη και στον Marc Marquez με την εργοστασιακή Honda, αυτός στη στροφή 11 της Σεπάνγκ. Έμειναν λοιπόν στην κορυφή ο Rossi και οι δύο Ducati, τρεις Ιταλοί να ερίζουν για τη νίκη!

Όμως στον 13ο γύρο, νοκ άουτ τέθηκε και ο Iannone, με πτώση στη στροφή 9! Έτσι έμειναν οι Rossi-Dovizioso, με τον αναβάτη της Ducati να επιτίθεται στο ξεκίνημα του 15ου γύρου, εκμεταλλευόμενος ένα μικρό λάθος του «Γιατρού». Δεν κοίταξε ξανά πίσω, άνοιξε διαφορά και έγινε ο ένατος διαφορετικός νικητής φέτος!

sepang16-rossi-e640

Το βάθρο συμπλήρωσαν τελικά οι δύο εργοστασιακές Yamaha, με τον Rossi να εξασφαλίζει και μαθηματικά τη δεύτερη θέση στη βαθμολογία του 2016, πίσω από τον ήδη πρωταθλητή Marquez.