MotoGP: Πρωταθλήτρια κατασκευαστών η Yamaha

Ελλάδα 21:31

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Για 37η φορά στην ιστορία της, η Yamaha κατέκτησε την κορυφή στον μαγικό κόσμο των δύο τροχών. Η επιτυχία που εξασφαλίστηκε στο Φίλιπ Άιλαντ, ήταν η 14η για την ιαπωνική εταιρεία στην κορυφαία κατηγορία.

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (facebook.com/SeitanF1)

Μάλιστα επιτεύχθηκε μόλις στον 14ο γύρο της σεζόν! Στο MotoGP, κάθε κατασκευαστής παίρνει πόντους από την υψηλότερα πλασαρισμένη στην τελική κατάταξη μοτοσυκλέτα του.

Έτσι ο Jorge Lorenzo έχει συνεισφέρει με έξι νίκες και δύο δεύτερες θέσεις ενώ ο Valentino Rossi με τέσσερις νίκες, μία δεύτερη και δύο τρίτες θέσεις. Προσθέστε και την δεύτερη θέση του Bradley Smith της δορυφορικής Monster Yamaha Tech 3 στο Μιζάνο.

Παράλληλα, η Yamaha που γιορτάζει τα 60 της χρόνια, έχει τους δύο εργοστασιακούς της αναβάτες να ερίζουν για τον παγκόσμιο τίτλο σε ατομικό επίπεδο ενώ ήδη, από το MotoGP της Αραγονίας, έχει κατακτήσει τον τίτλο στο πρωτάθλημα ομάδων με τη Movistar Yamaha MotoGP. Αυτός ήταν ο έκτος της τίτλος.