MotoGP Ταϊλάνδης: O Marquez νίκησε ξανά τον Dovizioso

ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΣΥΡΕΤΕ

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Σε μία ακόμα συγκλονιστική μονομαχία ανάμεσα στον Marc Marquez και τον Andrea Dovizioso εξελίχθηκε το παρθενικό MotoGP της Ταϊλάνδης, που διεξήχθη στη Μπουριράμ και αποτέλεσε τον δέκατο-πέμπτο γύρο του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος.

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (instagram.com/SeitanF1)

Ο εργοστασιακός αναβάτης της Honda εκκίνησε από την pole και με καλή αντίδραση, βρέθηκε να οδηγεί την κούρσα για τους πρώτους τέσσερις γύρους, όταν κι έχασε τα ηνία από τον δεύτερο στο grid, Valentino Rossi.

Ο Ιταλός εργοστασιακός αναβάτης της Yamaha έδειχνε να μην έχει πίεση αλλά ένα λάθος στην έξοδο της πρώτης στροφής στον ενδέκατο γύρο, τον έριξε τρίτο. Ήταν η σειρά του Dovizioso να αναλάβει τα ηνία, με τον Marquez να τον πιέζει.

Στον γύρο 23 ο άρχισαν οι…. Επιθέσεις, όμως ο εργοστασιακός αναβάτης της Ducati κρατούσε. Κρατούσε, μέχρι τον τελευταίο γύρο όπου στη στροφή 5 ενέδωσε στις ορέξεις του Marquez. Προσπάθησε στο μισό γύρο που απέμενε να απαντήσει αλλά τελικά αρκέστηκε στη δεύτερη θέση.

Έτσι ο Marquez άνοιξε τη μεταξύ τους διαφορά στους 77 πόντους, με μόλις 100 να είναι διαθέσιμοι στους τελευταίους τέσσερις αγώνες της σεζόν.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Maverick Vinales για λογαριασμό της Yamaha, στο καλύτερο πλασάρισμά του από το γερμανικό MotoGP τον περασμένο Ιούλιο. Αντίστοιχα για τον teammate του, Rossi, η τέταρτη θέση ήταν η καλύτερη από τον Αύγουστο και τον αγώνα της Τσεχίας.