MotoGP Le Mans: Ασταμάτητος Marquez

Ελλάδα 18:54

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Σε κάθε πίστα, με κάθε τρόπο, ο Marc Marquez αποδεικνύει πως φέτος δεν έχει αντίπαλο στην κούρσα του τίτλου της κορυφαίας κατηγορίας των δύο τροχών.

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (twitter.com/SeitanF1)

O παγκόσμιος πρωταθλητής είχε την pole position στο γαλλικό MotoGP αλλά έκανε πολύ κακή εκκίνηση, με αποτέλεσμα να πέσει στη δέκατη θέση! Παρ’ όλα αυτά, χρειάστηκε μόλις 13 από τους 28 γύρους στο Mans για να προσπεράσει όποιον βρήκε μπροστά του, να πάρει τα ηνία και να πανηγυρίσει την πέμπτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες.

Μάλιστα, ο εργοστασιακός αναβάτης της Honda έγινε ο πρώτος από το 1997 και τον Mick Doohan που στην κορυφαία κατηγορία, πήρε 5 pole και 5 νίκες στους πρώτους 5 γύρους της σεζόν.

Ενώ ο Ισπανός βρισκόταν σε… δικό του πλανήτη, οι υπόλοιποι που παραμένουν στον πλανήτη Γη, έδωσαν μεγάλες μάχες. Όταν έσβησαν τα κόκκινα φώτα πετάχτηκε στην πρωτιά ο Andrea Dovizioso, που εκκινούσε τρίτος. Όμως σύντομα ο εργοστασιακός αναβάτης της Ducati έχασε έδαφος.

Δεύτερος τερμάτισε ο Valentino Rossi που είχε τα ηνία μέχρι τον 13ο γύρο, όπου με ένα λάθος διευκόλυνε ακόμα περισσότερο τον Marquez. Παρά την πίεση από τον Alvaro Bautista προς το τέλος, ο Ιταλός της Yamaha κράτησε  τη δεύτερη θέση που τον φέρνει σε απόσταση αναπνοής στη βαθμολογία από τον πέμπτο στη Γαλλία, Dani Pedrosa.

Ανάμεσά τους ήταν ο Bautista με τη Honda της δορυφορικής Gresini που επέστρεψε μετά από σχεδόν δύο χρόνια στο βάθρο και ο τέταρτος Pol Espargaro με τη Yamaha Tech 3.

Άλλη μία χαμηλή πτήση για τον πρώην παγκόσμιο πρωταθλητή Jorge Lorenzo, ο εργοστασιακός αναβάτης της Yamaha βρέθηκε μέχρι την πέμπτη θέση αλλά όταν τον πέρασε ο Pedrosa, δεν κατάφερε να τον ακολουθήσει.