MotoGP Λε Μαν: Έπεσε ο Rossi, κέρδισε ο Vinales!

Ελλάδα 16:51

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Συγκλονιστικό σε εξέλιξη ήταν το MotoGP Γαλλίας που έλαβε χώρα στην πίστα του Μαν, καθώς ο νικητής κρίθηκε μόλις στον τελευταίο γύρο! Οι δυο εργοστασιακοί αναβάτες της Yamaha μάχονταν λυσσασμένα για τη νίκη αλλά ο ένας πήρε τα πάντα και ο άλλος τίποτα! Ο Maverick Vinales πανηγύρισε ενώ ο Valentino Rossi έπεσε.

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (instagram.com/SeitanF1, [email protected])

Παρότι οι προαναφερθέντες είχαν σημειώσει τους δύο καλύτερους χρόνους στις κατατακτήριες δοκιμές, ήταν ο τρίτος στο grid Johann Zarco που έστριψε πρώτος. Ο αναβάτης της δορυφορικής Yamaha Tech 3 ξεσήκωσε τους συμπατριώτες του αναλαμβάνοντας τα ηνία του αγώνα, βοηθούμενος από την επιλογή ελαστικών μαλακής γόμας.

Κρατήθηκε στην κορυφή μέχρι τον γύρο 7, όταν ο Vinales τον πέρασε στο Dunlop Chicane. Έπειτα ήταν η σειρά του Rossi να επιτεθεί αλλά ο «γιατρός» έπρεπε να περιμένει μέχρι τον 23ο εκ των 28 γύρων για να ολοκληρώσει το δικό του προσπέρασμα, στο ίδιο σημείο.

Εκεί είχαμε και την επόμενη αλλαγή στην κορυφή, τρεις γύρους μετά, με τον Rossi να περνάει τον teammate του! Η μεταξύ τους μάχη κορυφώθηκε στον τελευταίο γύρο όπου ο 38χρονος έκανε δύο μεγάλα λάθη. Το πρώτο στη Garage Vert όπου άνοιξε πολύ την τροχιά του και έχασε την πρωτοπορία και το δεύτερο στη στροφή 11 όπου έχασε το εμπρός μέρος της μοτοσυκλέτας του και τέθηκε εκτός αγώνα.

lemans17-rossi-c640

Έτσι ο Vinales πανηγύρισε την 3η φετινή του νίκη επαναφέροντας εαυτόν στην κορυφή της βαθμολογίας, στην επιτυχία Νο500 για τη Yamaha! Ο Zarco προβιβάστηκε στη δεύτερη θέση και πανηγύρισε μπροστά στο κοινό του το παρθενικό βάθρο στην κορυφαία κατηγορία των δύο τροχών. Μαζί τους στο Top3 ήταν ο νικητής της Χερέθ και δεύτερος πλέον στη βαθμολογία, Dani Pedrosa! Πρέπει να σημειωθεί πως ο Ισπανός εργοστασιακός αναβάτης της Honda είχε εκκινήσει μόλις 13ος!

Όσο για τον teammate του και παγκόσμιο πρωταθλητή, Marc Marquez, είχε πτώση στο Dunlop Chicane στον γύρο 18. Εκείνη τη στιγμή βρισκόταν στην τέταρτη θέση της κατάταξης. Ο Andrea Dovizioso με την εργοστασιακή Ducati, κράτησε πίσω του τον Cal Crutchlow με την LCR Honda, ενώ ακολούθησε ο Jorge Lorenzo. Ο αναβάτης της Ducati κέρδισε δέκα θέσεις σε  σχέση με τη θέση του στο grid.