MotoGP Κατάρ: Ο Vinales επικράτησε στο θρίλερ!

Ελλάδα 16:31

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Μετά από μεγάλες μάχες στην πίστα του Λοσάιλ, ο Maverick Vinales κατάφερε να πανηγυρίσει τη νίκη στον εναρκτήριο αγώνα του παγκοσμίου πρωταθλήματος MotoGP του 2017 και ταυτόχρονα, πρώτο του με τα χρώματα της εργοστασιακής ομάδας της Yamaha!

TOY ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (twitter.com/PanosSeitanidis, [email protected])

Ο Ισπανός είχε την pole position αλλά η κακή του εκκίνηση τον έριξε στην πέμπτη θέση, με τον Γάλλο rookie Johann Zarco να είναι αυτός που έκλεψε την παράσταση στα πρώτα στάδια του αγώνα. Ωστόσο, ο καταιγιστικός ρυθμός του οδήγησε σε πτώση μόλις στον 6ο από του 20 γύρους του αγώνα (η διάρκειά του μειώθηκε κατά 2 γύρους ενώ η εκκίνηση καθυστέρησε 45 λεπτά λόγω βροχής).

Έτσι τα ηνία πήρε ο Andrea Dovizioso με την εργοστασιακή Ducati, με τον Marc Marquez να είναι αυτός που τον ακολουθούσε με την εργοστασιακή Honda – ωστόσο χωρίς να τον πιέζει. Όταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής είδε τις Yamaha να τον περνούν, άρχισε και ο «πόλεμος».

Ο Vinales κόλλησε πίσω από τον Dovizioso και στους γύρους 14 , 15 και 16 τον πέρασε αλλά μόνο προσωρινά. Το προσπέρασμα της νίκης, που κράτησε τον Ισπανό μπροστά, ήρθε στον προτελευταίο γύρο! Η τελική τους διαφορά ήταν κάτω από μισό δευτερόλεπτο και αυτή ήταν η δεύτερη νίκη στην καριέρα του Vinales. Το βάθρο συμπλήρωσε ο teammate του, Valentino Rossi.

O Marquez δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ίδιο ρυθμό και έμεινε τέταρτος και αρκετά πιο πίσω, με τον teammate του Dani Pedrosa να ακολουθεί. Ο Aleix Espargaro, στο ντεμπούτο του με την Aprilia, σκαρφάλωσε από τη 15η θέση στο grid, στην έκτη θέση στον τερματισμό.

lorenzo-losail17-b640

Μόλις 11ος ήταν ο Jorge Lorenzo στον δικό του πρώτο αγώνα με τη Ducati. Εκκίνησε 12ος, στον πρώτο μόλις γύρο έπεσε στην 5η στροφή και στη συνέχεια έκανε αθόρυβο αγώνα.