MotoGP Κατάρ: Η πρώτη Pole στον Lorenzo!

Ελλάδα 6:14

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Νέα χρονιά, νέο σύστημα διεξαγωγής κατατακτήριων αλλά… το ίδιο όνομα στη κορυφή της κατάταξης στη πρώτη επίσημη διαδικασία του 2013: τη pole position για τον αγώνα του Λοσάιλ. Του Πάνου Σεϊτανίδη (twitter.com/SeitanF1)

Σε μία ζεστή νύχτα στο σιρκουί της Μέσης Ανατολής, ο Χόρχε Λορένθο ήταν αυτός που σημείωσε την καλύτερη επίδοση, σταματώντας τα χρονόμετρα στο 1.54.714. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν δύο δέκατα μπροστά από τον πλησιέστερο αντίπαλο, σχεδόν μισό δευτερόλεπτο μπροστά από τη πρώτη εργοστασιακή Honda και ένα δευτερόλεπτο μπροστά από τον Team mate του στην εργοστασιακή ομάδα της Yamaha, τον σπουδαίο Βαλεντίνο Ρόσι. Έχει λοιπόν πολλούς λόγους να κοιμηθεί με χαμόγελο απόψε ο Ισπανός.

Στη πρώτη σειρά της εκκίνησης του εναρκτήριου αγώνα της νέας σεζόν, θα έχει δίπλα του τη Yamaha του Καλ Κράτσλοου για λογαριασμό της ιδιωτικής Tech 3 αλλά και τον περυσινό μεγάλο του αντίπαλο στη κούρσα του τίτλου, τον Ντάνι Πεντρόσα.

Έκπληξη ο τέταρτος χρόνος του Αντρέα Ντοβιτσιόζο που ήρθε στο τέλος και ήταν… αναπάντεχος δεδομένης της δυναμικότητας της Ducati. Ο Ιταλός θα μοιραστεί τη δεύτερη σχάρα στην εκκίνηση με τον Γερμανό Στέφαν Μπραντλ της LCR Honda και τον εργοστασιακό αναβάτη της ιαπωνικής μάρκας, Μαρκ Μαρκές που απέτυχε να πρωταγωνιστήσει όπως 24 ώρες νωρίτερα.

Ο Ρόσι ακόμα ψάχνει γιατί ήταν τόσο πίσω από τον Λορένθο, αν και λέει πως «συνάντησε κίνηση» ενώ αντίστοιχα προβληματισμένος λόγω της διαφοράς από τον team mate του, πρέπει να είναι και ο πρώην παγκόσμιος πρωταθλητής, Νίκι Χέιντεν.

Οι καλύτεροι χρόνοι όλωνς το Qualifying Practice 2 ήρθαν με τα πιο μαλακά Bridgestone πίσω και τα πιο σκληρά μπροστά. Είχε προηγηθεί το πρώτο μέρος των κατατακτήριων, από το οποίο προκρίθηκαν ο Αντρέα Ιανόνε και ο Αλέιξ Εσπαργκάρο που ήταν ταχύτερος ανάμεσα στις CRT μοτοσυκλέτες.