MotoGP Ισπανία: Pole για Valentino Rossi!

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Τη 62η pole position της καριέρας του πανηγύρισε στην πίστα της Χερέθ ντε λα Φροντέρα o Valentino Rossi! Ήταν η πρώτη φετινή και πρώτη μετά από δέκα μήνες για τον εργοστασιακό αναβάτη της Yamaha.

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (facebook.com/SeitanF1)

Παράλληλα, είναι η πρώτη φορά από το 2009 που είναι σε τρία συνεχόμενα MotoGP στην πρώτη σειρά της εκκίνησης. Δίπλα του στο σιρκουί του ισπανικού νότου θα είναι ο teammate του και παγκόσμιος πρωταθλητής, Jorge Lorenzo.

Ο Rossi ήταν μισό δευτερόλεπτο πίσω από τον Ισπανό ξεκινώντας την τελική του προσπάθεια. Όμως την ύστατη ώρα βρήκε την ταχύτητα για να πάρει την πρώτη pole position από πέρυσι στον αγώνα του Άσεν.

Την πρώτη σειρά του grid συμπληρώνει ο Marc Marquez, με το γνωστό τρίο να υπόσχεται έντονες συγκινήσεις. Μάλιστα η διαφορά ανάμεσα στους δύο Ισπανούς ήταν μόλις στα 33 χιλιοστά του δευτερολέπτου!

Στη δεύτερη σειρά της εκκίνησης είναι ο Andra Dovizioso που παλεύει να πείσει στην εργοστασιακή ομάδα της Ducati πως αξίζει θέση σε αυτή και για το 2017, στην εποχή.. Lorenzo για την ιταλική ομάδα. Δίπλα του θα είναι οι δύο εργοστασιακές Suzuki.