MotoGP Άραγκον: Νίκη για Lorenzo, τίτλος για Yamama

Ελλάδα 20:33

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το MotoGP στην ισπανική πίστα της Αραγονίας ο Jorge Lorenzo, έχοντας τα ηνία από την εκκίνηση μέχρι το πέσιμο της καρό σημαίας!

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (twitter.com/PanosSeitanidis)

Όπως συνήθως ο Ισπανός έκανε πολύ καλή εκκίνηση, αφήνοντας πίσω του τον κάτοχο της pole position, Marc Marquez. Στη συνέχεια δεν απειλήθηκε από κανέναν, έφτασε στην έκτη φετινή του επιτυχία και μείωσε τη διαφορά του από την κορυφή στους 14 βαθμούς, με τέσσερις αγώνες να απομένουν για την ολοκλήρωση της σεζόν.

Στην κορυφή παραμένει ο Valentino Rossi, που έδωσε επική μάχη με τον Dani Pedrosa. Οι δυο τους άλλαξαν πολλές φορές θέσεις αλλά τελικά ήταν ο εργοστασιακός αναβάτης της Honda που επικράτησε. Πάντως η τρίτη θέση του «γιατρού» που σήμανε και την όγδοη φετινή διπλή παρουσία της Yamaha στο βάθρο, εξασφάλισε στην ιαπωνική ομάδα τον τίτλο στους κατασκευαστές.

Aragon15-podium-b640

Εκτός αγώνα βρέθηκε ο Marc Marquez, μετά από λάθος στη στροφή 12. Αυτή ήταν η πέμπτη φετινή εγκατάλειψη του παγκόσμιου πρωταθλητή από πτώση και ουσιαστικά μηδένισε τις όποιες ελπίδες του να υπερασπιστεί το θρόνο του.

Ηρωική ήταν η εμφάνιση του Andrea Iannone που παρότι την Παρασκευή είχε πτώση όπου έβγαλε τον ώμο του, αγωνίστηκε κανονικά, έκανε πολύ καλή εκκίνηση και για αρκετούς γύρους κρατούσε πίσω του τους Pedrosa-Rossi. Τελικά ο Ιταλός τερμάτισε τέταρτος.

Πίσω του τερμάτισε ο έτερος εργοστασιακός αναβάτης της Ducati, Andrea Dovizioso, που εκκίνησε μόλις 13ος αλλά κατάφερε να σκαρφαλώσει στην πέμπτη θέση.