MotoGP: Θρίαμβος Dovizioso στο θρίλερ της πρεμιέρας

Ελλάδα 18:46

NEWSMOTO

NEWSMOTO

Με ένα συγκλονιστικό αγώνα άνοιξε η αυλαία του παγκοσμίου πρωταθλήματος MotoGP του 2018! Υπό το φως των προβολέων στην πίστα του Λοσάιλ στο Κατάρ, Andrea Dovizioso και Ducati πανηγύρισαν τη νίκη στην πρεμιέρα!

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (Instagram.com/SeitanF1)

Ήταν μία συναρπαστική μάχη από τον πρώτο έως τον 22ο γύρο. Ο pole man Johann Zarco είχε στην αρχή τα ηνία με τη μοτοσυκλέτα της Yamaha Tech 3 και έμεινε εκεί για 18 γύρους! Μέχρι τότε πίσω του γινόταν χαμός, με πολλούς αναβάτες να αλλάζουν θέσεις.

Ήταν ο Dovizioso και ο Marc Marquez της Honda που τον πέρασαν ταυτόχρονα στην πρώτη στροφή και ξεκίνησαν τη μεταξύ τους κόντρα για τη νίκη. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής έκανε την ύστατη προσπάθεια στην τελευταία στροφή του τελευταίου γύρου όμως ο Ιταλός κατάφερε να βρεθεί πάλι μπροστά στην έξοδό της και να δει την καρό σημαία. Αυτή ήταν η ένατη νίκη στην καριέρα του Dovizioso.

Το βάθρο συμπλήρωσε ο Valentino Rossi με την εργοστασιακή Yamaha. Πέρασε κι αυτός τον Zarco στον 18ο γύρο αλλά δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των δύο πρώτων. Όσο για τον Γάλλο, τα έκανε όλα τέλεια όσο διατηρούσε την πρωτοπορία αλλά στη συνέχεια κατρακύλησε στην κατάταξη και τελικά ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο τις σεζόν μόλις όγδοος.