WRC Ράλι Γαλλίας: Το κερασάκι στην τούρτα!

ΑΓΩΝΕΣ

ΑΓΩΝΕΣ

Μπορεί ο Σεμπαστιέν Οζιέ να είχε και μαθηματικά κατακτήσει τον παγκόσμιο τίτλο από την Πέμπτη, σφράγισε όμως αυτή την επιτυχία επικρατώντας και στο Ράλι Γαλλίας!

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (twitter.com/SeitanF1)

Η εντός έδρας νίκη είναι η έβδομη φετινή σε έντεκα ράλι για τον οδηγό της Volkseagen Motorsport που μόλις την τελευταία ημέρα του αγώνα κατάφερε να βρεθεί στην κορυφή της γενικής κατάταξης.

Ήταν μόλις πέμπτος στο φινάλε του δεύτερου σκέλους, αντεπιτέθηκε όμως και με συνολικά οκτώ κερδισμένες ειδικές διαδρομές, πανηγύρισε μπροστά στους συμπατριώτες του. Αρωγός στην επιτυχία αυτή και το λάθος του Σεμπαστιέν Λεμπ που βγήκε εκτός δρόμου στην εναρκτήρια ΕΔ του τελευταίου σκέλους, ενώ ήταν μόλις 3.5 s πίσω από τον διάδοχο του στο θρόνο του WRC.

Με τον Λεμπ να κλείνει την καριέρα του στο θεσμό χωρίς να τερματίζει, τον Τιερί Νουβίλ να έχει χάσει πολύ έδαφος με το κλαταρισμένο ελαστικό το Σάββατο και τον έτερο εργοστασιακό οδηγό της VW, Γιάρι-Μάτι Λάτβαλα, να χάνει σταδιακά έδαφος το πρωί της Κυριακής, μοναδικός ουσιαστικό αντίπαλος του Οζιέ ήταν ο Ντάνι Σόρντο.

Ο Ισπανός προσπάθησε, πήρε την πρώτη απογευματινή ειδική του τέταρτου σκέλους αλλά τελικά αρκέστηκε στη δεύτερη θέση, 12.2 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή και 7.3 μπροστά από τον Λάτβαλα. Ο Νουβίλ δεν απειλούσε και δεν απειλούνταν, ο teammate του στην M-Sport Ford, Ευγένι Νόβικοφ ήταν πέμπτος, ενώ ο εργοστασιακός οδηγός της Citroen, Μίκο Χίρβονεν, ήταν όλο τον αγώνα εκτός ρυθμού.

Ένατος γενικής και νικητής στη κατηγορία WRC-2, o πρώην άσος της Formula 1, Ρόμπερτ Κούμπιτσα. Μάλιστα με αυτή την επιτυχία, ανέκτησε την πρώτη θέση στη βαθμολογία της κατηγορίας.

Στη κατηγορία WRC-3 κρίθηκε η μάχη του τίτλου, με θριαμβευτή τον Σεμπαστιέν Σαρντονέ ενώ πρωταθλητής στο Junior WRC αναδείχθηκε ο Πόντους Τίντεμαντ.

Κερδισμένες ΕΔ: Οζιέ 8, Νουβίλ 5, Λεμπ 4, Σόρντο 2, Λάτβαλα 1

Πρωτοπορία: ΕΔ1-3 Σόρντο, ΕΔ4-5 Λεμπ, ΕΔ6-10 Νουβίλ, ΕΔ11-13 Σόρντο, ΕΔ14 Λάτβαλα. ΕΔ15-20 Οζιέ

Βαθμολογία οδηγών: Οζιέ 238, Νουβίλ 143, Λάτβαλα 125, Σόρντο 117, Χίρβονεν 111, Όστμπεργκ 81, Λεμπ 68, Νόβικοφ 57, Πρόκοπ 49, Μίκελσεν 40

Βαθμολογία κατασκευαστών: Volkswagen Motorsport 339, Citroen Total Abu Dhabi WRT 259, Qatar WRT 157, Qatar M-Sport WRT 156, Abu Dhabi Citroen Total WRT 59, Jipocar Chech National Team 51, Volkswagen Motorsport II 40, Lotos WRC Team 20

Δωδέκατος και προτελευταίος γύρος του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος, το Ράλι Ισπανίας, 24-27 Οκτωβρίου.