DTM, Νόριζρινγκ: Επιστροφή στις νίκες για Spengler

ΔΗΜΟΦΙΛΗ
ΣΥΡΕΤΕ

DTM

DTM

Την πρώτη του νίκη στο Γερμανικό Πρωτάθλημα Τουρισμού μετά από τέσσερα ολόκληρα χρόνια πανηγύρισε ο Bruno Spengler! Ο Καναδός οδηγός της RBM BMW επικράτησε στον πρώτο αγώνα του Νόριζρινγκ, στον οποίο η Βαυαρική εταιρεία είχε πέντε αυτοκίνητα στην πρώτη εξάδα!

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΣΕΪΤΑΝΙΔΗ (instagram.com/SeitanF1, ps@newsauto.gr)

To σιρκουί στους δρόμους της Νυρεμβέργης αποτέλεσε τον τέταρτο εκ των εννέα γύρων της σεζόν για το DTM και η παράδοση που το θέλει να φιλοξενεί συναρπαστικούς αγώνες δεν άλλαξε! Ο καιρός έπαιξε το ρόλο του, με το οδόστρωμα μουσκεμένο και τον Spengler να κάνει εκπληκτική εκκίνηση! Από τη δεύτερη σειρά του grid, πέρασε πρώτος πριν καν φτάσουμε στα φρένα για την πρώτη φουρκέτα!

Πολύ καλή εκκίνηση έκανε και ο Mattias Ekstrom, που «θυσίασε» τον αγώνα του RallyCross στη Σουηδία για να μη χάσει αυτό το αγωνιστικό διήμερο στο DTM. Ο οδηγός της Audi ήταν στην 3η σειρά του grid αλλά τελικά έστριψε δεύτερος, μπροστά και από τον κάτοχο της pole, Maxime Martin.

Στο ίδιο σημείο, στον ένατο γύρο, ο οδηγός της BMW ανέκτησε τη θέση του και παρότι ο Spengler είχε απομακρυνθεί, αλλάζοντας ελαστικά σε σλικ ένα γύρο νωρίτερα, βρέθηκε σε θέση να επιτεθεί. Ωστόσο η BMW δεν επέτρεψε να ρισκάρουν μία κόντρα που μπορεί να της κόστιζε τη νίκη, έτσι όταν ο Spengler βρήκε τα πατήματά του με τα σλικ, πήρε πάλι ανάσα, με τον Martin πλέον να κρατάει πίσω του το RS5 DTM του Ekstrom μέχρι τέλους.

Βέβαια δεν ήταν εύκολη υπόθεση, μάλιστα άλλαξαν θέσεις στη φουρκέτα στον 55ο από τους 61 γύρους αλλά τελικά ο Martin επικράτησε σε αυτή τη μονομαχία. Μπροστά τους, ο Spengler έφτασε στη νίκη, σε ένα σιρκουί όπου είχε πανηγυρίσει για πρώτη φορά στο θεσμό, πίσω στο 2006!

Με αυτά τα αποτελέσματα, ο Ekstrom πέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας.